Правителството на Ел Савадор е купило 200 биткойна в понеделник, ден преди страната официално да въведе криптовалутата като официално платежно средство. Това обяви президентът Наиб Букеле с публикация в Twitter. Във вторник са били купени още 200 и така страната вече има общо 400 монети, съобщава Bloomberg.
“Ел Салвадор току-що купи първите си 200 монети”, написа Букеле, цитиран от CoinDesk. “Нашите брокери ще купят още много с наближаването на крайния срок”, допълни държавният глава.
Към 8:30 ч. българско време най-голямата криптовалута по пазарна капитализация се разменя за 52 581,64 долара, което е ръст от над 1,5%. Поскъпване има и при другите водещи монети - рипълът прибавя над 3,3% до 1,37 долара.
Преди съобщението на Букеле в социалните мрежи, включително Twitter и Reddit, голям брой хора призоваваха за малки покупки на биткойн в подкрепа на плана на Ел Салвадор.
През юни Букеле обяви, че законът влиза в сила на 7 септември. Неговото правителство ще използва електронния портфейл Chivo, като за всеки жител на страната, изтеглил го, ще има предоставени 30 долара.
Правителството на Ел Салвадор също така работи и по изграждането на инфраструктура в подкрепа на новия закон - включително със създаването на биткойн тръст за 150 млн. долара, който да улесни обмена между биткойни и долари в страната.
Някои промени обаче бяха въведени спрямо първоначалния проектозакон. В края на август президентът обяви, че използването на криптовалутата като законово платежно средство няма да е задължително.
“Ако някой иска да продължи да носи пари в брой, да не получи начален бонус, да не спечели клиенти с биткойни, да не разрасне бизнеса си и да плаща комисиони за парични преводи, то може да продължи да го прави”, писа тогава Букеле.
Законът ще е един от най-големите тестове за криптовалутата в нейната 12-годишна история. Както привържениците, така и критиците ще следят отблизо случващото се и дали ще има интерес към системата. Въпрос ще е и дали този вид плащане ще е от полза за финансовата система на бедната централноамериканска държава.
преди 3 години Милиарди инвестиции потичат към държави, в които има работещи институти и адекватна защита на собствеността и договорите. Ако това не съществува в Ел Салвадор, никакъв биткойн няма да осигури инвестиции отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Да, недей да питаш, за да си спестиш излагането. Апропо, никога не съм твърдял, че биткойн ще замени парите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години нали това ще смени парите, нали това беше бъдещето ... сега питаш защо им е нужно! Усещаш че ще лъсне измамата и биеш отбой... Сингапурците са финансово грамотни и никога няма да гопуснат точ пирамида да им срине икономиката, ако ще и 100% от населениешто да има БитКонь.... а как знаеш колко имат сингапурците, като това беше анонимно.... нема да питам, че пак те заринахме с неудобни въпроси :D:D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Моля те, кажи кои са тези "всевъзможни крипто бизнеси" (с извинение, че не владея шльокавица и не мога да те цитирам правилно) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Genialen hod na presidenta Bukele...v El salvador 80% ot naselenieto e unbanked a pone 20% ot BVP-to im e ot remittances...s tozi hod cialata darjva se plug-va v nai- goliamata bank in cyberspace,bitcoin...veche vsichki grajdani shte mogat da se razplashtat svobodno kakto pomejdu si,taka i s celia sviat...shte mogat da spestiavat...shte imat dostap do kreditirane...da ne govorim za miliardite $ investicii koito shte potekat kam darjavata ot vsevazmojni crypto biznesi... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години При все, че съм поддръжник на биткойн не разбирам защо е нужно на тази страна да приема биткойн за законно разплащателно средство. Достатъчно е да не го забранява, както е в ЕС, САЩ, Канада или Япония. Гледах едно интервю с президента, който изглежда като някакъв ***-авантюрист и стои крайно несериозно. Освен това, Ел Салвадор не е Сингапур, където 75% от населението има крипто в портфейла си, а държава с крайно неграмотно население. Искат да летят преди да са се научили да ходят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години кой ще ги спасява после? отговор Сигнализирай за неуместен коментар