Законът за горивата влиза в сила днес след повече от година на протести и спорове по основни текстове. Народното събрание го гласува окончателно с всичките промени, договорени от правителството и браншовите организации. Консенсус бе постигнат трудно, но с очакванията да гарантира конкуренцията на пазара, ограничаването на сивия сектор и увеличаването на постъпленията в бюджета.
Бензиностации и складове за горива ще бъдат запечатвани за две години, ако продават контрабандно гориво, а цистерните, които го превозват, ще бъдат спирани от движение за една година, пише БНР. Земеделските производители излизат от обхвата на закона, но подлежат на санкция, ако осъществяват търговия с горива, без да са регистрирани за дейността. Броят на изискванията в наличност на бутилки за пропан бутан се намалява от десет хиляди на хиляда, намалява се и прагът за регистрация на фирмите и изискваните банкови гаранции, които ще зависят от годишния оборот, коментира Иван Касилски от Асоциацията на търговците на горива.
"Ние направихме един закон, който, първо, да е удобен за държавата и държавната хазна и второ, да има конкуренция в България. Да има една нормална среда за работа, да има един баланс между държавата и бизнеса, който го постигнахме", добави той.
Приетите на второ четене текстове в закона забраняват зареждане на пътни превозни средства с продукти от нефтен произход, които не са отчетени по реда на Закона за ДДС и на наредбата за касовите апарати. Предвидена е глоба в размер от 10 000 до 100 000 лева за нарушителите. За фирми санкцията е от 20 000 до 200 000 лева, предава БНТ.
Именно завишените изисквания за капитал и банкови гаранции бяха причина за протест на малките фирми.