Външният министър Екатерина Захариева не се ангажира с прогноза дали през 2022 г. България ще бъде приета в еврозоната.
“Не мога да прогнозирам, че през 2022 г. ще влезем в еврозоната. Икономиката ни има 4% ръст, но със сигурност можем да бъде по-конкурентоспособни и да подобряваме бизнес средата”, посочи българският външен министър в ефира на bTV. Тя коментира новината от вчера, че финансовите министри на страните от еврозоната обявиха готовност за приемането на България в механизма ERM II след около година.
Одобриха предложението на България и на българския финансов министър. Отчитат това, което е направила страната ни, и единодушно се взе това решение, каза Захариева.
Що се отнася до членството на България в Шенген първият дипломат каза, че няма сериозни аргументи защо България не е в Шенген. По думите ѝ президентът на Франция Еманюел Макрон заявил, че първо трябва да се направи реформата в Шенген и чак тогава да се приемат нови членове.
„Нашата позиция е, че това може да се случи заедно с присъединяването на България, работим за това много години”, заяви Захариева.
Тя отговори на критиките защо страната ни не е поставила този въпрос по време на българското европредседателство. „Не може по време на председателството на ЕС основен приоритет да бъде влизането на страната ни в Шенген. Ние сме изпълнили критериите. Няма как да бъде поставено като приоритет това”, категорична е тя.
„Трябва да сме готови за еврозоната”, категорична е Захариева. Вчера стана ясно, че България ще започне тясно сътрудничество с Европейската централна банка и при добри резултати в рамките на една година може да влезем в т. нар. „чакалня на еврото”.
По повод започването на разговори за присъединяването на Македония към ЕС и НАТО Захариева каза, че имаме голяма роля в това решение. „Това е историческо решение. Имаме огромна роля”, каза външният министър.
Във връзка с желанието на американския президент Доналд Тръмп вноската за членство в НАТО да се увеличи до 4% от БВП Захариева каза, че нито една друга държава членка не се е съгласила с това предложение и 2% са напълно достатъчни.
В крайна сметка, трябва всяка от държавите да споделя тежестта и отговорността чрез допринасяне за разходите на колективната отбрана. Препотвърди се ангажиментът за 2%, за който сме се разбрали през 2014 г., поясни външният ни министър по повод срещата на върха на страните членки от Алианса.
преди 6 години Няма осъдени за КТБ !!!....моткането ще продължи....докато ? се разпадне окончателно....абе...правят ни услуга.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Има готовност за разглеждане на евентуалната възможност за допускане на теоретичната вероятност за потенциално обсъждане на изгледите за приемане на стъпки в посока на ... ... ... , НО след година! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар