Петият вот на недоверие към кабинета "Борисов 3" ще бъде гласуван в Народното събрание утре - 21 юли, от 11:30 ч. Това решиха депутатите с гласуване след двучасови дебати на извънредно заседание днес.
Извънредното заседание на Народното събрание мина без премиера Бойко Борисов, което разлюти левицата, която смята, че именно той трябва да отговори на въпросите й, предава Dnes.bg.
Борисов обаче е в Брюксел за участие в заседанието на Европейски съвет, който обсъжда Плана за възстановяване на Европа в отговор на кризата, породена от COVID-19, който включва Многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 г. и инструмента "Следващо поколение ЕС".
В пленарната зала обаче присъстваха повечето министри, но единственият от кабинета, който взе думата, беше вицепремиерът Томислав Дончев.
По време на дебатите се чуха остри критики от страна на опозицията. Управляващите обаче са категорични, че сега не е момент за предсрочни избори. Подкрепата си заяви и коалиционният им партньор "Обединени патриоти".
Корупцията може да се пребори само ако има нужното мнозинство с воля да я спре, смята вицепремиерът Томислав Дончев. По време на дебата за вота на недоверие срещу правителството, внесен от БСП, той припомни, че от ГЕРБ винаги са решителни по отношение на всеки, за когото има подозрения за корупция, както и отбеляза, че мнозинството е положило всички усилия да се промени законодателството, така че да се спре корупцията.
"Има корупция в България, но откога е тя? Корупцията е хронично заболяване на българското общество и държавата и големият проблем е, че сме се научили да живеем с нея, което е проблем", коментира Дончев.
Според него обществото и институциите трябва да съберат сили да се преборят с това хронично заболяване.
"Само че корупцията се бори с институции и закони, а не с хайки. Законите ни са взети от практиката на най- развитите държави, някои от текстовете са буквално копирани. Какво не ни стига? Къде е мнозинството, което е готово да се бори с корупцията? Има ли хора с такива портфейли, с такива жилища, които да се борят с корупцията? Какво би се променило – един нов парламент, в който 20% ще бъдат други, ще има ли такова мнозинство?", риторично попита вицепремиерът Дончев.
Според него рестарт на държавата означава временна сърдечна недостатъчност на обществото.
„Дали правителството трябва да подаде оставка или не, докога ще стои? Докато има полза, докато може да свърши нещо полезно, докато не се е скъсала връзката с гражданите, в противен случай няма да има нужда да ни викат оставката“, заключи той.
Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Александър Ненков определи президента Румен Радев като комплексиран човек и го обвини, че търси реваншизъм. Той беше категоричен, че мнозинството няма да подкрепи вота на доверие срещу правителството, защото носи отговорност.
"Категорично се противопоставям цялата власт да бъде дадена на един комплексиран човек, на президента Радев. За четири години той успя да постигне немислимото и да разруши всеки един мост между институциите, между политическите лидери. Този човек не трябва да бъде човек, овластен с толкова много власт. Човек, изпълнен с омраза, на който в очите му е изписана една дума - реваншизъм, защото някой му е разрушил комфорта“, нападна Ненков.
По думите му депутатите от ГЕРБ имат отговорности към избирателите си и с гласуването си в пленарната зала трябва да защитават интересите им.
"Няма да подкрепим вота на недоверие заради факта, че само след няколко месеца има избори. Дълбоко уважавам правото на хората да решават кой да е управляващ и кой опозиция. Извън всякаква емоция, трябва да си дадем сметка както предстои пред държавата", допълни той.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обвини управляващите по време на дебата по вота на недоверие срещу правителството, че корупцията е легализирана институционално и единственият изход от ситуацията е оставката на кабинета "Борисов 3".
Според нея хиляди хора днес са на улицата и протестират заради олигархичния модел на управление на Борисов.
"Срастването на власт и корупция е основният проблем на обществото. За последните три години корупционните скандали се увеличиха, а управляващите все повече демонстрират чувство за безнаказано. Почти всеки месец държавата се тресе от един огромен корупционен скандал", скочи Нинова.
Тя допълни, че целта на левицата не е само да отстрани причините, но и да разгради модела, мрежата оплетена от паралелната държава, която е задушила истинската.
"Паралелната държава е стъпила на шест крака - първият от тях е, че корупцията е заложена в законите умишлено, внасят се лобиски закони, с които се защитават частни интереси. Правителството на Борисов напълно промени законодателния ред с полулегални поправки между първо и второ четене в последния момент, внесени от отделни депутати, изпълнителни на поръчки", коментира Нинова.
Според нея вторият крак на този модел е, че корупцията е легализирана институционално, умишлено институциите са превърнати в инструмент на корупция. "Правителството на Борисов създаде 47 органа за борба с корупцията, а резултатът от това за последните 6 години са три осъдителни присъди и 6 оправдателни", каза още Нинова.
Според нея третият стълб са т.нар. бушони, умишлено се назначавали не професионалисти, а хора, които слушат и подписват. "Почти няма незасегнато министерство, пипалата на мафията са обгърнали почти всички структури", каза соцлидерът.
Четвъртият елемент на този модел е безнаказаността, защото нямало присъди, а само шумни акции на прокуратурата, смята тя.
Според нея петият крак на модела е пропагандата – десетки платени анализатори, политолози и социолози, които внушават "величието на диктатора и липсата на алтернатива".
"И шесто – мафията се храни от страха и се пази с бухалка. Това е стройно изграден и строго пазен модел и последиците са най-голяма бедност в Европа, най- големи неравенства, най-лошо образование и най-недостъпно здравеопазване", обобщи Нинова.
Докато депутатите дебатираха по вота на недоверие в пленарна зала, пред парламента граждани протестираха с искане за оставка на управляващите, на правителството, както и целия парламент. Протестиращите запазват и искането си за оставка на главния прокурор.