Естественото място на България е в клуба на дисциплинирани и богати страни от европейския център. Това каза финансовият министър Владислав Горанов по време на форума „Годишна среща на бизнеса с правителството“, организиран от в. „Капитал“.
Форумът трябваше да бъде открит от президента Румен Радев, но той не присъства. По програма държавният глава трябваше да е и първият участник в първия панел на събитието. От прессекретариата на на Президентството съобщават, че неотложни ангажименти са попречили на Радев да участва в дискусиите.
„Нашата страна има от най-високите ръстове на икономиката и нека не забравяме, че корупцията е по-скоро емоционална квалификация. Когато има правила и те се спазват, нерегламентираните практики остават по-скоро вестникарско внушение. Присъединяването на България към еврозоната е съвместен проект на правителството и Европейската централна банка“, каза по време на форума Горанов.
По думите му ръстът на производителността на труда в България се увеличава с по-бързи темпове отколкото при другите страни в ЕС. В периода 2000 - 2016 г. производителността на труда се вдига средно с 3,4 на сто годишно, а в ЕС с 1,9%.
Според него е необходимо категорично продължаване на политиката за увеличаване на минималните доходи, за да достигнат те средните нива в общността.
„Целта на България е да се издигне по равнище на доходите поне до долната част на средната класа в Европа“, каза той. От изказването му стана ясно още, че нагряването на пазара на труда, което се наблюдава в момента, е възможност бизнес процесите да се подобрят. Това обаче може да стане само, ако се инвестира в образование категоричен е министърът на финансите.
Според Горанов тези инвестиции ще намалят диспропорцията между бедни и богати, както и между образовани и необразовани.
Той посочи като основен проблем за намиране на кадри за бизнеса състоянието на висшето образование. Наблюдаваме пълна девалвация на системата за висше образование и младите хора предпочитат да учат и да работят в чужбина.
Според него обаче тенденцията се обръща, защото от 2012 г. до 2016 г. у дома са се върнали 40 хил. души и то предимно млади хора.
„Всички държави от ЕС са категорични, че мястото на България е в „Шенген“, каза от своя страна премиерът Бойко Борисов по време на своето обръщение към бизнеса.
Според него България и Македония дават „голям“ пример, че и на Балканите има държави, които работят заедно и отварят пътя си напред.
Сега е моментът Балканите да демонстрират разум и да докажат на Европа, че не създават проблеми, а са добро място за инвестиции, добави министър-председателят. "Ние сме си свършили работата, но нека не забравяме, че границата не е непробиваема. Без добрите ни отношения с Турция нямаше да се справим", смята Борисов.
„Ние като държава трябва много добре да си направим сметката, запазвайки изключителната си лоялност към ЕС и НАТО, но дипломатично, тихо, спокойно, мотивирано да отстоим нашия интерес, защото той не би могъл да бъде в интерес на други държави. Да изгубим ние транзита в полза на Гърция, Турция и Италия, не считам, че е нещо, което български политик би одобрил. А там, където, практиката показва, има газопровод, там няма и войни“, коментира Борисов.
Той определи конфликта между Хърватия и Словения като „смешен“. „Двете страни трябва да се разберат за това заливче – защото то е едно такова малко заливче, ако го видите на картата, ще се смеете, че ако влезете във водите в Хърватия, вече ще сте в Словения. А не може да се влиза по бански в другата държава“, обясни Борисов.
Премиерът коментира и темата за инфраструктурата на Балканите. „Каква беше оста досега – София - Истанбул, София - Белград, София - Солун и оттам нататък Балканите ги няма. Аз съм изключително благодарен, че дори на пресконференцията с Ангела Меркел се съгласихме основната ос, която сме длъжни да направим, е София - Скопие -Тирана - Кьолн“, допълни той.
Борисов изрази надежда, че най-после румънският модел ще проработи и съседката ни ще разполага със стабилно правителство. „Вече сме правили 7 срещи относно трети мост на река Дунав и 2 месеца след срещата участниците от нея са ареста. Не е смешно. Тамън се договорим, и ги няма", каза Борисов с обичайния си шеговит тон.
По думите му третият мост с Румъния е изключително важен, защото има много банки, които се „натискат да дават кредити“, „трябва да има жп линия, да има магистрала, защото като тръгнем да правим бизнес с Албания, Македония и др., ни трябват няколко денонощия, за да се пренесе един товар. А това е прекрасна част на Европа с може би най-добрите ареали за животновъдство, прекрасно място за туризъм и страхотно място за инвестиции“, обясни премиерът.
Той упрекна опозицията, че не е избрала много добре момента, в който да внесе вота на недоверие към кабинета, защото управляващите не са могли да се защитят подобаващо заради ангажиментите си по европредседателството.
„Не отидох заради уважението ми към парламента, и аз съм човек, като ме нападнат, ще отвърна и няма да внимавам дали е на каруцарски език и дали председателствам Съвет на ЕС“, посочи Борисов.
преди 6 години Това, като го изрича, не му ли остава един такъв л***йнян привкус в устата?! Някак си не го ли е срам? Поне да беше казал, че има проблем и борбата с него е много трудна и сложна. Което всъщност ще е тотално вярно твърдение, понеже най-трудните битки човек води сам със себе си... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Новият български премиер Бойко Борисов обяви война на корупцията. "goo.gl/uMhhFV Датата - 1.08.2009та. Е...победил я е! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Аз съм изключително благодарен, че дори на пресконференцията с Ангела Меркел се съгласихме основната ос, която сме длъжни да направим, е София - Скопие -Тирана - КьолнКарай до Вашингтон , Бока ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Толкова много сили за обсъждане аспектите на корупцията без зачитане, че корупцията е незначителна спрямо вредното влияние от парите.Сега най-големите щети са от пренебрегването на вредното влияние от парите.Абсолютизирането на вниманието към корупцията подпомага увеличаването на щетите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Вероятно Горанов е казал това в момент на силна емоция, говорейки, в качеството си на жених, за корупцията като за булка с добра зестра. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Е какво да каже Горанов, това учил в Свищов. Това, което мен не дразни и е опасно е, че хора без необходимата подготовка и познания взимат съдбоносни решения - това е и в България и на върха в ЕС. Едни чичаци решават моята и вашата съдба, а не могат да оправят собствения си живот. Това е опасно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години 50 % от всяка обществена поръчка се окрадва - това ли е емоционална квелификация ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Сивата икономика е висока степен на корупция Но според Горанов това не е така Това е само медиина заблуда Защо ли Горанов започна да говори като Сидеров ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Нечувана наглост. След вчерашните сеири около БДЖ и платените книжки в София. Всеки ден излиза нещо ново. Между другото корупцията е наистина само една лоша емоция за повечето от нас и слава богу. Не и за управляващите. Там емоцията е от келипира и е положителна. Кражбите са десетки милиони всеки божи ден. Всеки ден на власт си струва независимо от резила. Само сива икономика върви у нас - туризъм, земеделие, строителство, автотранспорт. Все сивите отрасли. Как БГ с 6 до 7 хил. евро БВП на калпак ще се реди до богатите. Германия е с 40 000 евро БВП на калпак. Средно за ЕС е 27-28 000. Къде е това спрямо нашите 6-7 000. Стига уйдурми. Корупцията прелива отвсякъде. Планетата има среден растеж 3.0 процента за миналата година, а ние сме с 3.5 само. При положение, че сме абсолютен опашкар и даже ЕСне може да ни изтегли напред няма какво добро да кажем. Скоро демографския колапс наистина ще удари и пазара на труда и имотния пазар и т.н., а ние сме наполовина на растежа постигнат при Станишев - 7 процента за 2007ма, при всичките му кусури. Направо не се чуват какво говорят. А за дисбалансите в страната нещо да каже София-провинция, бедни-богати. Ние сме буре с барут самите. Каква стабилност. Отказахме се от независима валита, защото не можем да я крепим. Вързахме лева с Евро просто, защото не ставаме за нищо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Хахаха... много ясно, че няма корупция, в БГ всички сме емоционални :) Стига бе Горанов, вземи се скрии и не говори глупости. Ясно, че си йесменче на Борисов, ама да си имаме уважението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар