IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Витянис Андриукайтис: Европейците имат общи проблеми с качеството на храната

Еврокомисарят по здравеопазването препоръча промяна в системите за контрол и законодателната рамка

17:01 | 08.03.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейците имат едни и същи проблеми, свързани с качеството на храната, заяви Витянис Андриукайтис, еврокомисар по здравеопазването и безопасността на храните, в София на дискусията “Вкусно или здравословно? Качеството на храните в ЕС“.

„Хората трябва да имат избор“, коментира той и препоръча на потребителите да обръщат внимание на качеството и на последствията за своето здраве.

Има доказателства, че най-бедните хора имат най-влошено здраве, каза комисарят и се обяви за по-равноправен достъп до здравословен избор. Трябва да положим усилия да намалим социалните неравенства, препоръча Витянис Андриукайтис.

Той се обяви категорично против на разделянето на европейците на две категории потребители – тези в Източна и тези в Западна Европа и призова да не се спекулира с това. И отчете, че по принцип в заведенията за бързо хранене качеството не е добро.

„25% от децата са дебели или с наднормено тегло заради храните, които консумират. Хайде да направим нещо заедно“, призова той и препоръча в учебните заведения захарта да бъде заменена с мед.

Промяна в системите за контрол и законодателната рамка може да променят нещата, препоръча той.

На въпрос за добавките и консервантите в храните (т. нар. Е-та) комисарят препоръча да се доверим на учените. „Понякога опростяваме нещата и се насажда страх“, каза той и сравни ситуацията с отказите от ваксинация.

„Не са разрешени адитиви, които са опасни за здравето. Хората не искат да виждат много Е-та в храните, но индустрията иска да увеличи срока на годност на стоките. Трябва да направим така, че хората да могат да си позволяват повече прясна храна“, каза той.

Комисарят отчете, че в Европа се заделят малко средства за превенция и обвини политиците в пасивно отношение към борбата с тютюнопушенето.

Председателят на парламентарната земеделска комисия Десислава Танева заяви по темата за двойния стандарт на храните: „Потребителят според своето разбиране как да живее и как да се храни трябва да има право на избор.
Храната под една марка трябва да има едно и също съдържание“.

Регулациите трябва да бъдат променени така, че потребителят да не бъде заблуждаван и така ще отговорим на обществените очаквания в Източна Европа, каза тя. Сега няма решения за законодателни изменения (на ниво ЕС – бел. р.), но, за да бъдат удовлетворени потребителите, такива трябва да бъдат предложени, смята Танева.

Секторът плодове и зеленчуци в България отиде на дъното заради прилагането на директните плащания и сега повечето количества се задоволяват от внос, коментира на дискусията председателят на съюза на градинарите Мариана Милтенова. Еврокомисарят отговори, че сега е времето да се формулират нови приоритети в новата Обща селскостопанска политика (след 2020 г.) и здравословното хранене да стане част от нея.

Десислава Танева коментира, че действително след еврочленството имаше подем на зърнопроизводството, а зеленчукопроизводството е спаднало драстично след 2007 г. Три години след прилагането на обвързаната подкрепа през 2017 г. има ръст на производството на плодове и зеленчуци, създават се трайни насаждения, допълни тя. Танева не се съгласи, че 80% от плодовете са вносни и заяви, че това може да е вярно само за бананите и цитрусите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:58 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още