Ако хората започнат да спазват мерките очаквам, че до 14 дни процентно ще започнат да намаляват случаите. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб проф. д-р Тодор Кантарджиев в интервю за предаването „Неделя 150“ по БНР.
Той отново подчерта, че най-големият риск от заразяване е в заведенията на затворено. „Здравните инспектори, когато правиха обследванията в края на септември се оказа, че много малко учители са се заразили в училище и много малко работници са се заразили на работните си места. Обикновено заразяванията стават на сватби, кръщенета, събирания на много хора на закрито, където има алкохол и силна музика“, поясни проф. Кантарджиев.
Той отрече обвиненията, че държавата ни е „проспала“ летните месеци и не е направила нищо за да се подготви за втората вълна от коронавирус. „През лятото се свърши колосална работа по отношение на подготовката на здравната система в есенния сезон. Бяха създадени алгоритми за работи и РЗИ са усъвършенствали своята работа‘ твърди той.
Кантарджиев припомни, че е нужно всеки човек, който е бил в близък контакт дълго време с болен, да вземе мерки за ограничаване на своите контакти и да ползва маска.
„Ако хората са убедени и започнат да спазват мерките с не кой знае какви ограничения – просто носене на маска, отстояние и да не се събират на големи семейни тържества, да не пътуват много, очаквам, че до 14 дни може би процентно ще започнат да намаляват случаите. За съжаление, следващата седмица очаквам увеличаване на случаите“, подчерта проф. Кантарджиев.
Той добави, че Щабът не отваря и не затваря нищо в страната. "Ние просто даваме медицински препоръки", обясни проф. Кантарджиев.
Малко по-рано директорът на Националния център по заразни и паразитни болести бе и в ефира на Нова телевизия, където обясни, че водата за уста, както и содата, убиват вирусите. "Колкото повече увеличаваме хигиената на устата си, рискът от заразяване намалява. Добре е и да се смучат бонбончета с етерични масла", каза той.
„ Витамин Д и Витамин Е са антиоксиданти, но първият има и отношение към имунната система, и към клетките, произвеждащи антитела. Хубаво е да се взима неголямо количество сега, когато има по-малко слънце", обясни още Кантарджиев.