IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Т. Петкова: Наваксваме бавените с години инвестиции в мините

Миньори протестираха за по-висока цена на въглищата

16:56 | 24.04.18 г. 12
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Финансовото състояние на "Мини Марица - изток" е добро - няма забавяне на изплащането на заплати и социални придобивки на миньорите, заяви пред журналисти в Народното събрание енергийният министър Теменужка Петкова. Тя участва в обсъждането на последните предложения за промени в Закона за енергетиката. 

Преди това Петкова се срещна с протестиращите миньори, които поискаха повишение на цената на въглищата с 15%. Изчисленията на енергийното министерство обаче показват, че това увеличение ще се отрази върху цената на тока с около 2% в посока нагоре. 

Енергийният министър посочи, че миньорите настояват за увеличението, за да бъде гарантирана инвестиционната програма на предприятието. Тя призна, че през годините е имало забавяния в нужните инвестиции, но сега това забавяне се наваксва и през тази година ще бъдат инвестирани 85 млн. лева в ново оборудване.

Следващата седмица Петкова и ръководителят на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Петьо Иванов ще посетят мините и ще се запознаят на място с проблемите. 

Около 400 миньори излязоха на протест днес в столицата. Те са категорични - не искат да се ликвидира добива на въглища и произвеждащата се от него електроенергия.

Според синдикалния лидер на миньорската федерация от КТ "Подкрепа" Владимир Топалов за 1 тон горивен материал цената е 17,50 лева. Той настоя цената да се вдигне с 15% до месец октомври, което е около 2 лева.

Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че 40% от електроенергията на България се произвежда от "Мини Марица-изток". По думите му това е чисто българската енергия.

Протестното шествие стигна до енергийното министерство, където се стигна до сблъсъци със служителите на реда.

Енергийният министър посочи още, че Министерството на енергетиката няма правомощията да провери цените на Топлофикация "София". Ведомството може да извършва проверка само на качеството на топлоподаването и на готовността на дружествата за отоплителния сезон.

По-рано обаче от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) съобщиха пред журналисти, че ще направят проверка на сметките за парно за месец март. Според данни на топлофикационното дружество те са със средно 60% по-високи спрямо миналия март и това се дължи на текстоветете в Наредбата за топлоподаване. 

Петкова увери, че няма да има хаос с изравнителните сметки за последния отоплителен сезон във връзка с отменената от съда методика за цената на парното. Тя беше категорична, че ще бъде търсено балансирано решение, а не "действия на пожар" заради отпадналата сградна инсталация.

Енергийният министър допълни още, че институциите няма да упорстват и ще бъдат защитени правата на потребителите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:39 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 6 години
не, забучи си жиците в г.... :):) то верно че нивото на форума пада заради хора като теб, ама ае по сериозно... не ми се води де.билна дискусия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 1
bgMan
преди 6 години
bghighlander - тогава що субсидираме ниската цена на въглищата вече повече от 50 години? Или когато е за "наште" може, когато е за конкуренцията им посочваме банковите кредити?Аре да спрем субсидирането на въглищата и ТЕЦ-овете и да видим как това ще се отрази на цената? Действителността днес е такава, че ТЕЦ е необходим не повече от 1 месец в годината, през зимата. Останалото време само генерира разходи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 6 години
Кюмюро е цар барем още 50 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 4
KPetkov
преди 6 години
Пробвах. Не става. Жиците в тенджерата да ги държа или тайната е някъде другаде :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 6 години
сериозно ли :) в общи лини от топлата вода прави ток :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 3
bghighlander
преди 6 години
Абе друго си е да има субсидии и да си лапкаш, а "кефа" да е за потребителя, както беше при фотоволтаиците! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
doba
преди 6 години
Ами правете ГЕО бе, никой не ви спира.Теглите заем от банката/сега лихвите са ниски/, строите и продавате на пазара.При добър проект, ставате богати ;)При затъване, описване на заложеното от-до. И така...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 5
KPetkov
преди 6 години
Така е де, нали това казах. Ама как работи :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
khao
преди 6 години
е как да си чувал, като го нема в опорките, хахахаха на гео-термална енергия :):) но мисля че в точно в тази си част не е прав колегата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 6 години
прав си, но тия мутри са гласоподаватели в нещото наречено демокрация което играем днес, но дефакто не е демокрация :):)принципно трябва да се субсидират само нови технологии до време (не безкрайно) и неща свързани изключително с националната сигурност, като манджата примернообаче и там не трябва да се предобря !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още