Правителството създаде ВиК холдинг, който да обедини всички водопреносни дружества в страната. Капиталът на структурата ще е 1 млрд. лева.
Припомняме, че на последното правителствено заседание в края на миналата година премиерът Бойко Борисов поиска всички ВиК дружества в страната да бъдат обединени в едно. Поводът беше водната криза в Перник, а идеята е по-лесно да се контролира инфраструктурата, да се правят ремонти и рехабилитация на водопроводната мрежа. Днес премиерът отново подчерта, че проверките на ВЕЦ-овете са на първо място, а на второ – производството на ток.
"Всички ВЕЦ-ове, които ползват питейна вода. На първо ни е питейната вода, на второ – производството на ток. Много е важно за енергетиката, водната енергия е най-изгодна, защото дава пиковата енергия, балансира ни системата, но не може да става за сметка на питейната вода", допълни министър-председателят, цитиран от bTV.
До другата сряда тримата министри ще се заемат и с вноса и износа на боклук. "Има брюкселски директиви, какъв мораториум можем да сложим, докато сме сигурни, че това, което е писано в документите, е това, което влиза в страната", каза още премиерът в началото на редовното правителствено заседание.
"Средствата ще бъдат предоставени от централния бюджет за 2020 година от бюджета на МРРБ в предлагания проект на постановление. Българският ВиК холдинг ЕАД-София ще е с предмет на дейност придобиване и управление на участие в дружество отрасъл ВиК и с дружества, свързани с изграждане, ремонт и реконструкция на ВиК инфраструктура", посочи регионалният министър Петя Аврамова, цитирана от БНР.
Аврамова обясни, че целта на новия ВиК холдинг ще е да осигури устойчив модел за финансиране на системата.
Министърът на икономиката Емил Караниколов коментира: "От това, което се сблъсках в Перник, считам, че наистина това ще е начинът не само да структурираме по-добре управлението и да помогнем на Перник, но и за цялата ВиК структура в България да бъде оптимизирана като дейност".
Борисов поиска и до следващата сряда да бъде създадена формула, с която да се наложи временен мораториум за вноса и износа от страната на боклук.
преди 4 години Само 1 млрд. лв ?! Сложете 10, бе и после го продайте за 1 лв.. на Лупи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Има неща които не трябва да се оставят на частници - армия, водоснабдяване, енергетика... Първо народа строеше ВиК мрежите, язовирите и ел. централите, дойдоха едни наши хора - източиха каквото можаха, забатачиха инфраструктурата и сега отново ще им се плаща, за да стане държавно... Пак всички ще платим наново оправянето на инфраструктурата, за да я прилапа за без пари и да я източва поредния "приватизатор"... Демек пак ще си плащаме и ще седиме без ток и вода... и доста други неща... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Това е пълно 100% безумие, нямам думи просто. Поредния мастодонт е на път да се роди, които ще социализира всички разходи за ВиК ремонти без изобщо да отчита какво е състоянието на местната ВиК мрежа... Кризата във ВиК сектора се дължи на систематично подтискане цените на водата в много населени места с цел популизъм да се избегнат протести срещу престното управление на герб... Например София и Перник са едно най-сухите места я цялата страна и водата се докарва от стотици километри водопровод, който не е ремонтиран от 50- 60-те години на миналия век, а да не говорим за язовирните стени, които не са пипнати откакто са изградени... Цената на водата въс София трябва да е една от най-високите в страната, много по-висока от тази на места като Стара Загора и Добрич, но страхът от протестен вот срещу герб спира нормализиране на цената и в момента се получава абсурдната ситуация, при която населени места във София област, които само на няколко километра от водоизточника плащат по-високи цени от София без да имат нито пречиствателни станции, нито помпи в мрежата си... Реално цената на водата в София и Перник трябва да е в интервала 6-8 лева на кубик за да има пари за поддържане на огромната мрежа дълга стотици километри за доставка на вода... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аз бих подходил към приватизация на сектора, а не към окрупняване. Не виждам как окрупняването ще помогне в случая. Може ли примиерът да напише данните, които са в подкрепа на идеята му ? Като се окрупни дружеството, ще му сложат едни началници в София, които само ще си прехвърлят папки в офиса там и се очаква да вземат адекватни решения за обекти из цялата страна, които никога не са виждали и няма и да отидат да видят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар