IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Срокът на концесиите няма да е по-дълъг от 35 години

Няма да се възлагат концесии при опасност за националната сигурност и отбраната на страната, реши окончателно парламентът

18:17 | 15.11.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Срокът на концесиите да не е по-дълъг от 35 години, реши парламентът с приемане на текстове от Закона за концесиите на второ четене.

В закона беше записано, че всяка концесия се възлага за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 35 години за концесия за строителство и за концесия за услуги, и по-дълъг от 25 години за концесия за ползване, освен ако със специален закон е предвиден друг срок.

Срокът на концесията може да се удължава, като общият срок на всички удължавания, независимо от основанието за това, не може да е по-дълъг от една трета от конкретния срок, определен с концесионния договор.

В обявлението за откриване на процедурата за определяне на концесионер ще се посочва максимален срок на концесията. В обявлението ще се посочва и прогнозният общ срок на всички допустими удължавания, когато такива са предвидени с клауза за преразглеждане.

Депутатите записаха още, че конкретният срок на концесия за строителство и на концесия за услуги не може да е по-дълъг от времето, необходимо на концесионера за възвръщане на направените инвестиции и на разходите по експлоатация на строежа или на услугите и за получаване на доход от вложения капитал.

Стремихме се да уважим всички искания, изявления, да преодолеем всички опасения, коментира по отношение на срока председателят на Комисията по правни въпроси Данаил Кирилов, цитиран от БТА.

Депутатите приеха още да не се възлагат концесии при опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за живота и здравето на гражданите, за околната среда, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред, както и в други случаи, определени със закон.

Депутатите записаха също, че концесиите за подземни богатства, за добив на минералнa водa и за морски плажове, които са без трансграничен интерес, се предоставят и изпълняват при условията и по реда на съответните закони (за подземните богатства, за водите и за устройството на Черноморското крайбрежие).

Независимо от предмета й, всяка концесия може да бъде определена от концедента като запазена, при условие че се изпълнява по програми за създаване на защитени работни места на хора с увреждания или хора в неравностойно положение. Концесионер на запазена концесия може да бъде само икономически оператор, ако най-малко 70 на сто от неговите работници и служители са хора с увреждания или в неравностойно положение.

Когато публичен орган възлага на икономически оператор както изпълнение на строителство, така и предоставяне и управление на услуги, концесията се определя като концесия за строителство.
При концесия за строителство към обекта на концесия концедентът определя концесионна територия. При концесия за услуги концесионна територия се определя само, когато това следва от естеството на обекта на концесията.
Правомощията на концедент се изпълняват от министър, когато обектът на концесия е държавна собственост, а при общинска - от кмета на съответната община.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:42 | 05.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още