IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

София е на дъното в ЕС по удовлетвореност на жителите от спортни съоръжения

Масовото застрояване на терени в столицата през последните години често включва и разрушаване на спортни площадки и застрояване на терени с друго предназначение

07:59 | 15.06.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

София е на последна позиция от европейските столици според степента на удовлетвореност на жителите от спортни игрища, зали и съоръжения, показват данни от анализ на Евростат относно равнището на удовлетвореност от спортни съоръжения и възможностите за спорт в столиците на ЕС. Анализът е във връзка с началото на Световното първенство по футбол, уточнява БТА.

Едва 38% от софиянци са доволни като цяло от наличието на спортни терени и съоръжения, като от тях 8% са "много доволни", а 30% - "по-скоро удовлетворени", показват данните на европейската статистика. Останалите 62 на сто от жителите на столицата ни са настроени негативно към възможността да се занимават със спорт заради недостига на терени или спортни съоръжения.

В София към момента съществуват една дузина големи стадиони, около 10 големи спортни комплекса, една голяма Национална спортна база, включваща 5 спортни салона, 3 открити плувни басейна, зали за фитнес, културизъм и възстановяване, както и много други по-малки спортни обекти.

Последният голям спортен обект в столицата е откритата през 2011 г. зала "Арена Армеец" с капацитет до 15 хил. зрители, в която могат да се практикуват над 30 вида спорт.

Има и стотици частни спортни съоръжения, които обаче явно не задоволяват нуждите на обикновените столичани за спорт в милионна София.

Според експерти, на територията на София-град към момента има около 440 хектара площ за спорт и развлечения, а на територията на Столична община - около 1170 хектара терени за спорт и развлечения. Така по експертни оценки - от специално предвидените за спорт територии - на един жител на столичния град се падат по около 4 кв. метра за спорт.

Причините за състоянието на спортните терени в София са многообразни, но основно се открояват два проблема. Единият е, че София е най-динамично развиващата се столици в Европа, като за малко повече от 100 г. е нараснала с население близо 100 пъти. И другият - масовото застрояване на терени в София през последните години често включва и разрушаване на спортни площадки и застрояване на терени с друго предназначение.

В двете европейски столици Люксембург и Хелзинки жителите са най-доволни от възможността да спортуват в разнообразните спортни центрове - близо 85 на сто от обитателите на столиците на Люксембург и Финландия дават положителен знак за възможностите да спортуват в градски условия.

Други европейски столици с отлични възможности за спорт са още Амстердам - 76 %, Прага и Дъблин - по 75%, Париж – 71%, Любляна, Братислава и Виена - с по 70% и др.

Освен българската столица София с 38 на сто удовлетвореност от спортни съоръжения, по-малко от половината от населението на Братислава (43%), Букурещ, Валета и Атина (всички 44%) и Вилнюс (46%) - са удовлетворени от спортните съоръжения на техния град.

Изследването на Евростат за удовлетвореността от възможностите за спорт в градски условия обхваща общо 109 европейски града. Сред тях челна позиция по удовлетвореност заемат германския град Мюнстер и финландския Оулу, където жителите им дават над 85% удовлетвореност или оценка "5 звезди" за възможността да спортуват в градски условия. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:55 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 17 rate down comment 0
lyusien
преди 6 години
Разбира се че е така На последно място След като на междублоковите пространства простроихте вместо спортни площадки детски площадки градини открити места за паркиране и места за забавления построихте жилища ламаринени гаражи ресторанти и дискотеки И това започна още от началото на 90 години някакви политици идийоти разрешиха реституцията в съществуващи жилищни квартали въпреки че собствениците можеха да бъдат обещетени по друг начин Например валутни реституционни бонове
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 2
melon
преди 6 години
Мафията разсипа/ва града. Такова безумно презастрояване и хаотично оцвъкване с основно грозни сгради пада... А който
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още