Скъсани язовирни стени са причинили потопа в Мизия на 1 август. Това заяви пред БНР кметът на града д-р Виолин Крушовенски. Той обясни, че вече втори ден комисия, назначена от него, изследва обстойно язовирите и нейните изводи са потвърдили тази версия.
Според областния управител на Враца инж. Венцислав Василев обаче на територията на област Враца няма язовир с разрушена стена.
"Докладът ми е на бюрото от сряда. Ако има скъсана стена на язовир, не възразявам да отида на язовира още днес. Всяка пролет и всяка есен се създават комисии, които следят язовирите, дори на 20-и юли отново бях пратил комисия", уточни той.
Бедствието в Мизия продължава 11 ден след наводнението. Бавното отводняване, почистването на тинята, унищоженото имущество, удавените животни и боклуците, съсипаните домове и покъщнина, намаляващите хранителни запаси – това са част от проблемите, пред които са изправени властите и хората в града.
Според изводите на общинската комисия скъсана стена на яз. "Стубел" край Борован е причина за потопа, който отнесе Мизия. Язовирът се излива в река Бързина, приток на Скът. Разстоянието от него до Мизия е само 30 км. Още една стена на друг язовир от свързаните каскадно 8 язовира не е издържала на напора, смята сочат изводите на експертите.
„Нямам обяснение за поведението на институциите. Всички разбрахме, че тази вода не може да е само от дъждовете. Наличието на големи риби - 14-15-килограмови шарани, едри толстолоби, те се отглеждат в язовирите“, обясни Крушовенски.
По думите му комисията е направила снимков материал и той ще го предостави на органите.
Скъсаните язовирни стени не са на територията на общината, уточни кметът и допълни, че Мизия е водосбор на цялата област и най-ниската точка във Врачанско. Като към това се прибавят проливният дъжд и скъсаните язовирни стени се е стигнало до наводнението в началото на август.
По отношение на разрушаването на дигите кметът обясни, че те са държавна собственост и той е нямал право да ги разруши, затова е поискал разрешение от властите.
"Самите собственици на земеделски имоти предпочетоха да залеят 4 хиляди дка добра реколта, за да спасят града, това поне успокои гражданите. Имаше видим ефект макар и малък, но това беше на фона на прииждащата река“, допълни Крушовенски.
„При положение че имаме скъсани стени на язовири и дигата нямаше да помогне. Тук беше мястото на държавата и нейните институции“, убеден е той.
Още новини от България можете да откриете в Dnes.bg
преди 10 години Няма държава - има мафия. Точка:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар