IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Симеон Дянков: Очакват ни добри години, да обърнем внимание на регионите

Във време на добри икономически данни и правителството, и парламентът трябва да се замислят за добра регионална политика, смята бившият финансов министър

12:07 | 04.12.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Очакват ни няколко години с висок икономически растеж между 3% и 5%, които могат да бъдат използвани за реформи, за политика за регионите, препоръча бившият финансов министър в първото правителство на Бойко Борисов Симеон Дянков пред "Нова телевизия".

Неговата прогноза е, че през 2018 година ръстът на икономиката може да достигне 5%, което се дължи до голяма степен и на растежа в цяла Европа.

Проблемът според Дянков е, че експанзията се усеща само в няколко големи града на страната - София, Пловдив, Стара Загора и Бургас. Проблемите в Разград, Видин, Враца, Ловеч и Плевен обаче се задълбочават и хората ги напускат, като цяло Северна България се обезлюдява.

"Каквито и магистрали да построиш после, тези хора няма да се върнат", каза Дянков и препоръча "мислене по региони" при изготвяне на политиката на управляващите, както и по-силна роля на Народното събрание в тази област.

"Във време на добри икономически данни и правителството, и парламента трябва да се замислят за добра регионална политика", категоричен е Дянков.

Всеки процент ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) означава между 1 и 1,5 млрд. лева повече в бюджета за разпределение. Това означава, че експанзията от 5% ще означава допълнителни 5-7 млрд. лева, изчисли още бившият финансов министър. Това е повече от парите, които правителството отпуска за цялата сфера на образованието годишно, твърди Дянков.

Бившият финансов министър коментира, че за последните седем години парите за здравеопазването се увеличават с 2,5 млрд. лева, само за 2018 година увеличението е от 400 млн. лева. "Системата ги усвоява, но здравеопазването не се подобрява", смята той.

За него мораториумът върху болници и нови лекарства не е добра стъпка. "Мораториумът върху лекарствата за мен е грешка", каза още той и посочи, че той не би трябвало да е финансова стъпка, а забраната трябва да идва от страна на медиците, ако не са сигурни за въздействието на лекарствата, например.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:58 | 31.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още