Създадената организация по време на пандемията говори за пълен провал на политиката по управление на туризма в България. Такава оценка даде Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
Преди броени дни 13 организации от туристическия бранш учредиха Алианс на туристическата индустрия в България – стъпка, която беше дълго чакана от много представители на бранша.
Туристическата политика е силно забавена и на законодателно ниво, посочи експертът.
„Разочаровани сме от липсата на смислени мерки за подпомагане на българския туризъм в условията на ограничения“, посочи той пред БНР. И даде пример с редица европейски страни като Австрия, Италия, Франция и Германия, в които туристическият сектор е получил необходимото подпомагане веднага след въвеждането на ограничителни мерки.
„Алиансът категорично застава зад настояването, че хората, заети в туристическия сектор, трябва да получат своите обезщетения“, подчерта Румен Драганов. И заяви, че от сектора настояват за ясен хоризонт кога туризмът ще може да работи отново.
Той подчерта, че туризмът е икономически сектор, а досега не се виждат адекватни мерки за запазване на икономическия живот.
„Хората в туризма не са получавали приходи в последните 12 месеца. За разлика от всички други правителства по света, които имат строги мерки по отношение на пандемията, те имат и много силни икономически мерки за стабилност – нещо, което отсъства дори като идея у нас. Всички мерки за подпомагане са на база програми на ЕС, по които чакаме средства. А още не са задействани механизмите по бюджета, така че да финансират бизнесите и хората в нужда“, коментира Драганов.
Директорът на Института за анализи и оценки в туризма коментира настоящия и зимен и предстоящия летен сезон. По думите на Драганов зимният туризъм в България успява да функционира въпреки действащите в страната ограничения. Заради коронакризата туристическият поток у нас в тази част на годината е спаднал с над 60%. На този фон браншът у нас очаква с известен оптимизъм предстоящия летен сезон.
„Вече сме подготвили изцяло лятната програма и във втората половина на март смятаме да стартираме по-масивните предварителни заявки“, обяви Драганов. Той подчерта, че всяка една резервация за летните месеци ще върви с пълна гаранция за връщане на парите, при положение че пътуването не се реализира.
Според част от туристическия бранш – главно по Черноморието, България се бави с подготовката си за Лято 2021. От туристическия бранш в Бургас поискаха Министерството на туризма да разработи нова търговска и рекламна политика за туризма във връзка с продължаващата пандемия.
преди 3 години другарю драганов , вижте туристическите дестинации по света как ваксинират целият персонал и отварят обектите за ваксинирани туристи и им дреме за пандемията ... организирайте си къщичката и после ревете за пари ... сингапурските авиолинии ваксинират целият си персонал с пфайзер , 5200 - пилоти , агенти , стюардеси , всички наред . въвеждат полети само за ваксинирани пътници . всички освободени от всякакви ковид тестове и проверки , и екипаж и пътници ... :))) ... пещерните хора в БГ ще се редят по болници да се тъпчат с антибиотици и пробиотици ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар