Руската държавна корпорация "Росатом" е договорила сътрудничеството с Framatome SAS (Франция) и GE Steam Power в рамките на процедурата за избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ „Белене" в България, съобщава руският концерн.
Меморандумите са подписани от Кирил Комаров, първи заместник генерален директор и директор на Блока за развитие и международен бизнес на "Росатом", Фредерик Лельовр, старши изпълнителен вицепрезидент по регионалните продажби на Framatome SAS и Микел Керуле, президент на General Electric Steam Power.
Подобно обединение предположи в интервю за Investor.bg Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на „Българския атомен форум”. „Oбединението на избраните инвеститори и съвместно осъществяване на проекта „Белене“ в никакъв случай не е лоша идея“, каза той.
За подобна теза намекна в сряда и премиерът на страната Бойко Борисов. А още в края на миналата година енергийният министър Теменужка Петкова разясни, че в хода на преговорите по обвързващите оферти е възможно конфигуриране на инвеститорите.
В рамките на постигнатите споразумения, при условие че руската държавна корпорация "Росатом" бъде избрана за стратегически инвеститор в проекта след конкурса, General Electric ще се счита за партньор с турбогенераторната инсталация, базирана на технологията Arabelle и оборудването на машинна зала, а Framatome SAS - за партньор с оборудването за автоматизираните системи за управление на технологичните процеси (АСУ ТП) за централата.
„Подписаните меморандуми свидетелстват за постоянно високото ниво на доверие между нашите компании. Уверени сме, че международното сътрудничество на лидерите в атомната индустрия ще помогне за създаване на оптимални финансови и технически условия за реализирането на проекта АЕЦ "Белене", коментира Кирил Комаров.
Припомняме, че "Росатом", Framatome SAS и General Electric влязоха в краткия списък от пет кандидата за осъществяването на проекта АЕЦ "Белене", заедно с Китайската национална ядрена корпорация (China National Nuclear Corporation - CNNC) и Корейската хидро-ядрена корпорация (Korea Hydro & Nuclear Power Corporation - KHNP).
„Росатом" вече успешно си сътрудничи с Framatome SAS и General Electric по международни проекти, включително за АЕЦ "Пакс-2" (Унгария) и АЕЦ "Ханкикиви-1" (Финландия). Сътрудничеството с General Electric се осъществява по проекта за АЕЦ „Акую“ в Турция и проекта за АЕЦ „Ел Дабаа“ в Египет - съвместно предприятие между GE и Росатом е пълен доставчик на оборудване за турбинния остров.
„Обединяването на усилията на тези три световни лидера в ядрената енергетика е ясен знак, че процедурата, свързана с изобра на стратегически инвеститор, ще бъде изключително оспорвана", заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова в коментар от трибуната на Народното събрание.
Припомняме, че управляващите решиха да се търси стратегически инвеститор за изграждането на централата, но без да се гарантира изкупуването на електроенергия и без държавни гаранции за проекта. Правителството започна процедурата за избор на стратегически инвеститор през май 2019 г. в опит да придвижи спрения през 2012 г. проект.
преди 4 години Купюр що ли съм го написал с о? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Нали се сещаш, че ако не бяха затворили блоковете в АЕЦ-а, всички зелени неща щяха да са напълно бесмислени, а покрай тях и всички субсидии, които се наливат. Нямаше да има разумно обяснение за цялата тая щуротия. Затова просто казаха, че нямат защита и това е. Никакви проучвания, никакви напъни дали може нещо да се подобри по старите блокове. Целта е била да се усвоят едни пари след затварянето на блоковете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Tоя проект що деца на "елита" отгледа... Според мен трябва да разследват всички, които го искат, това е една голяма дупка за точене на пари.За толкова години, да бяха построили един нов блок в Козлодуй. А тия дето ги затвориха, до колкото знам, беше защото са нямали автоматична защита, не разбирам от строителство и ядрени централи, но едва ли е невъзможно, да се добави такава и да се въведат отново в експлоатация. Има държави, по-големи в пъти от нас, без нито една централа, а ние 2 ще правим, че видиш ли се целим с пачки по улиците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Чекмедженцето малко празно изглеждаше в дъното, така че ще трябват нови или поне основен ремонт на вече платеното, че при дълъг престой трупа влага и ръждясва :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ще ползват ли завитите с найлон реактори, които вече платихме или пак ще плащаме? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Баницата явно не е малка. После да не се чудите, как се пълнят едни чекмеджета с копюри по 500 еврака. отговор Сигнализирай за неуместен коментар