"Репортери без граници" отправи 10 препоръки за справяне с "тежката ситуация със свободата на пресата в България" седмици преди изборите, които трябва да се проведат в началото на април, пише онлайн изданието EurActiv.com.
Според организацията правителството на Бойко Борисов не е превърнало свободата на пресата в приоритет, поради което препоръките се отправят към политическите партии и българската общественост с цел да предизвикат дебат преди вота.
Предложенията варират от подобряване на безопасността на журналистите и защитата им от тормоз по законни канали до подобряване на финансирането и достъпа до информация на медиите, които спазват етичните стандарти. Предлага се и да се обмисли намаляването на държавни средства за медии, които не спазват етичния кодекс.
Издаването на предупреждение преди изборите в държава членка на ЕС е доста необичайно за базираната в Париж служба за свобода на печата, отбелязва медията. България обаче е необичаен случай, заемайки за трета поредна година 111-то място в индекса за свобода на пресата на "Репортери без граници". Страната се класира много по-лошо от всяка друга държава членка на ЕС и дори и от някои от кандидатите за членство от Западните Балкани.
„Свободата на печата стигна до задънена улица в България и независимите медии са на ръба на изчезването“, казва Павол Салай, ръководител на бюрото за ЕС и Балканите на организацията, пред EurActiv.
„Тези парламентарни избори предоставят възможност за действие на вътрешните политически сили и на всеки избирател, който е загрижен за свободата и качеството на медиите“, допълва той.
"Репортери без граници" подчертава, че предложението, отправено към премиера на България Бойко Борисов преди година – да се създаде независима национална комисия за подобряване на свободата на медиите в страната, не е взето под внимание.
Българските медийни специалисти често са подложени на съдебен и икономически тормоз, казва групата. На медиите, критикуващи правителството, се отказва държавна реклама и достъп до информация, посочва организацията.
Обществените радио- и телевизионни оператори търпят политическа намеса, а някои частни медии се използват за репресии, без да се зачита журналистическата етика, допълва се в позицията на организацията.
През 2020 г. "Репортери без граници" регистрира и множество случаи на насилие над журналисти в България, свързани с тяхната работа, а властите не са реагирали.
Проучванията на общественото мнение предполагат, че консервативната партия ГЕРБ на Бойко Борисов вероятно ще остане най-голямата политическа сила след вота. Съмнително е обаче, че този път ГЕРБ ще успее да получи необходимата подкрепа за съставяне на правителство.
През лятото и есента България беше обхваната от протести и хиляди хора поискаха оставката на правителството и на Борисов, когото смятат за глава на корумпирана система, изчерпваща богатството на страната.
преди 3 години Журналистите не били защитени ??. Ти да видиш. Ако се сбият двама комшии и единят е журналист, на другия му е скъсана работата. А обикновените граждани, които загубиха здравето си и имуществото, а жените които убиха *** . Защо никой не плаче за тях. С какво са повече журналистите от нас . отговор Сигнализирай за неуместен коментар