Разширяването на Европейския съюз трябва да продължи със Западните Балкани и страните от Източното партньорство (Украйна, Молдова, Беларус), тъй като то ще гарантира сигурност и стабилност на целия континент. Това са подчертали външните министри на България и Румъния - Екатерина Захариева и Теодор Мелешкану, които са разговаряли днес в резиденция "Евксиноград" в рамките на съвместното заседание на правителствата на двете страни, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Имаме уникалния шанс Съветът на Европейския съюз да се председателства от пет държави, които подкрепят разширяването - Естония, Австрия, България, Румъния и Хърватия, е изтъкнала Екатерина Захариева. Трябва да подкрепим нашите съседи и приятели от Западните Балкани и Източното партньорство, е посочила тя.
Захариева е подчертала, че още в рамките на Естонското председателство в края на октомври в София ще се проведе неформален съвет на министрите на правосъдието и вътрешните работи заедно с техните колеги от шестте страни от Западните Балкани, които желаят да станат пълноправни членове на ЕС.
Преди две седмици в Ню Йорк външните министри на България, Гърция, Румъния и Хърватия се договориха да подкрепят шестте си съседи от региона с конкретни стъпки в европейската интеграция.
Екатерина Захариева и Теодор Мелешкану са обсъдили и въпросите с напредъка по делимитацията на морските пространства на двете страни и са се договорили следващият кръг разговори да се състои преди края на тази година.
Относно драгирането на българския бряг на река Дунав е договорено да се търсят решения от взаимен интерес, за да се гарантират добри плавателни условия.
Двамата външни министри са коментирали още борбата с радикализацията и противодействието на тероризма, както и общи проекти, които ще гарантират свързаност между България и Румъния в икономически и инфраструктурен план.
В рамките на съвместното заседание на правителствата на България и Румъния във Варна беше подписана декларация за сътрудничество в областта на социалната политика. Министър Бисер Петков и министърът на труда и социалните грижи на Румъния Лиа-Олгута Василеску са се договорили за съвместни действия за обмяна на информация и опит в областта на младежката заетост, трудовата мобилност, политиките за закрила на детето, здравословни и безопасни условия на труд.
Двете страни ще обменят добри практики и мерки срещу недекларирания труд, като сътрудничеството ще включва съвместни проверки между инспекциите по труда на двете държави.
Транспортните министри на двете страни Ивайло Московски и Александру-Ръзван Кук подписаха споразумение, осигуряващо безопасността на корабоплаването в общия българо-румънски Черноморски регион, допълват от транспортното министерство. По този начин ще бъде осигурена безопасността на морското корабоплаване и ще бъдат изпълнени европейските изисквания за създаване на система на Общността за контрол на движението на корабите и за информация.
Московски е заявил, че България подкрепя изцяло бъдещо участие на Румъния в мултимодалния коридор Солун - Кавала - Александруполис - Бургас - Варна - Русе. Министрите са обсъдили и напредъка по съвместния за двете страни проект Danube Safety Net, както и темата за поддържането на българо-румънския участък на река Дунав.
Московски е уверил своя колега, че в това направление българското правителство води активна политика и до 3 години страната ни ще разполага със съвременна техника за проучване на реката и драгиране на критичните участъци.
България и Румъния ще си доставят взаимно енергия в случай на аварии, договориха още днес изпълнителните директори на двете преносни дружества в присъствието на българския енергиен министър Теменужка Петкова и румънския ѝ колега Тома-Флорин Петку.