IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Прокуратурата проверява собственици на скъпи имоти и автомобили*

Главният прокурор разпореди проверка за произхода на средствата на лицата, придобили недвижими имоти на стойност над 500 хил. лева, както и луксозни автомобили

11:17 | 29.01.18 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

По разпореждане на главния прокурор започва проверка на собственици на недвижими имоти на стойност над 500 хил. лева и луксозни автомобили, съобщава прокуратурата.

През 2015 г. и 2016 г. 245 лица са придобили недвижими имоти на стойност от 500 хил. до 800 хил. лева, а 120 лица са придобили имоти на стойност над 800 хил. лева. 

Националната агенция за приходите ще извърши данъчни проверки на лицата, които през посочения период са придобили имоти на стойност над 500 хиляди лева, включително и анализ на получените доходи с цел установяване наличието на средства за придобиването на тези имоти.

Възложени са проверки на органите на МВР, в хода на които следва да се съберат данни за продавачите на имотите, кога и къде са извършени сделките, наличието на свързани лица, фирми и тяхната дейност, декларирани доходи, извършени разходи, банкови сметки, движението на проверяваните средства по банковите сметки и др.

Главният прокурор е сезиран и от ГД „Национална полиция“ - МВР със справки за установени леки автомобили от марките „РолсРойс“, „Ферари“, „Ламборджини“, „Майбах“ и „Бентли“, управлявани на територията на страната от български граждани. В справките е посочено, че срещу част от физическите лица има заявителски материали в МВР за евентуални престъпления от общ характер, включително за извършени данъчни престъпления и измами.

Предоставената информация от НАП и ГДНП е преценена като повод за извършване на проверка, предвид наличие на данни за извършени данъчни престъпления и пране на пари, поради което главният прокурор е разпоредил проверката, посочват от държавното обвинение.

Установено е, че у нас се притежават и управляват 50 автомобила „Майбах“, 193 автомобила „Бентли“, 31 автомобила „Ламборджини“, 68 автомобила „РолсРойс“ и 93 автомобила „Ферари“.

Националната агенция за приходите ще направи данъчни проверки по предоставените от МВР данни, при които да се установят най-малко: датата на придобиване и стойността на МПС, като се изискат договор за покупка, фактура или митническа декларация (ЕАД), както и произхода на паричните средства за закупуването на МПС.

Ще бъде извършен и анализ на получените доходи с цел установяване наличието на средства за придобиването на автомобилите. При деклариране на заемни средства, ще се изследва произхода им. Ще се анализира доколко посочената цена на придобиване на МПС съответства на действителните пазарните цени към момента на сделката. Ако бъде установено, че съответното МПС е управлявано от друго лице, различно от собственика, е разпоредено да се изиска информация за основанието за предоставянето на МПС, времето за предоставяне, както и наличието на насрещна престация.

След приключване на проверките по двете направления ще бъде предоставена допълнителна информация за последващите действия от прокуратурата.

До три месеца ще са готови резултатите* от проверката на собствениците на скъпи недвижими имоти и луксозни автомобили, обяви говорителят на главния прокурор Румяна Аранаудова на брифинг по-късно.

Арнаудова се въздържа от отговор на въпроса дали в проверката са включени лица от изпълнителната, законодателната власт или безработни лица. Тя обясни, че се проверяват лица, притежаващи конкретни марки луксозни коли, защото само за тях е информацията, която е подадена от МВР.

Проверка от прокуратурата е назначена, защото в постъпилата информация има данни, които биха могли да се оценят като такива, сочещи евентуално извършени данъчни престъпления или пране на пари. Това не е първият път, при който прокуратурата прави подобна проверка, уточни Аранудова, но няма данни защо информацията от НАП за тези лица е само за 2015 г. и 2016 г.

Говорителят на главния прокурор даде информация откъде са проверяваните лица по апелативни райони: 273 от Софийския, 27 от Пловдивския, 29 от Варненския, 17 от Бугарския и 19 от Великотърновския.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:45 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 1
thehappyroger
преди 6 години
Всеки знае, че нищо нередно няма да открият, пак се имитира дейност. Това е същата боза, като когато снимаха имотите с басейни от хеликоптер и после пак нищо, всичко им е редовно, никой не е злоупотребявал вече 30 години, най-мн да изгори някой бушон за пред хората да се отчете дейност. 2030-та един град икономика, останалото деградиращо ромско гето, разпадаща се мизерия и бойкочарник/боклукчарник, до 2025-та по-голямата част от малкия и средния бизнес, който се опитва да работи на светло, ще фалира, след 2030-та няма да има средна класа и пари за пенсии в масоно-мафиото-мутрено-милиционеро свинската *** България, това се гради в момента, като гледам напълно наистина предстои да го видите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още