Народното събрание гласува назначенията на Петя Аврамова като министър на регионалното развитие, на Росен Желязков като министър на транспорта и на Младен Маринов като министър на вътрешните работи.
Кандидатурите бяха накратко представени от парламентарната трибуна от вицепремиера Томислав Дончев, който обяви, че досегашните министри Николай Нанков, Ивайло Московски и Валентин Радев подадоха оставки.
По време на дебатите социалистите за пореден път настояха за оставките на цялото правителство и отправиха въпроси към бъдещите министри.
Оставките на досегашните министри и назначенията на новите бяха гласувани една по една, след което новите министри положиха клетва пред парламентарната трибуна.
Преди това по време на дебатите социалистът Драгомир Стойнев поиска кандидатите за министри да представят визията си и анализ, както и какви ще са действията им. Данаил Кирилов (ГЕРБ) призова да не се допускат импровизации в процедурите, тъй като „не сме в процедура на подбор или разпит“.
Иван Иванов (БСП) разкритикува дейността на МВР и обвини управляващите в политическо късогледство. Според него ГЕРБ и „Обединени патриоти“ са раздържавили министерството, което е отворило вратата към връщането на т. нар. „охранители“ от първите години на прехода.
Председателят на парламентарната група на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че депутатите се занимават с министерски оставки единствено с цел запазване на властта, отлагане на неизбежното или още малко купено време. Той обяви, че виждаме „популизъм във висша форма“ на цената на труден живот и човешки жертви, като общественото напрежение расте.
„Трите министерски оставки ще тушират напрежението, това е очакването на управляващите. Не, няма да се получи, обществото има високи изисквания и очаква професионализъм и компетентност“, каза той. Формулата на властта е грешна и предсрочните избори са неизбежни, заяви Карадайъ, но по думите му предсрочните избори не са решение само по себе си. Нужно е реанимиране на държавността, обяви той.
Таско Ерменков (БСП) отправи обвинения към Николай Нанков за цената на водата и състоянието на пътищата.
Към бъдещите министри бяха отправени конкретни въпроси за позицията им за ареста на двамата журналисти край Радомир, ще бъде ли спряна концесията на Летище София, за харченето на обществен ресурс в транспортното министерство, за търговете и състоянието на БДЖ.
Потенциалът на този кабинет е изчерпан, заяви и Йордан Цонев (ДПС). Той каза, че има разминаване между основните проблеми на обществото и това, с което се занимава кабинетът: интриги и коалиционни разпри. Той изтъкна, че има „пълен срив“ на всички инвестиции за първите седем месеца на годината.
Спас Гърневски от ГЕРБ обвини опозицията, че с въпросите си към кандидатите за министри иска да предизвика „политически цирк“.
Дебати нямаше, тъй като не чухме идеи каза лидерът на „Атака“ Волен Сидеров. По думите му подновяването на един кабинет е нещо нормално и демократично. Той цитира социологически проучвания, според които близо две трети от обществото не иска предсрочни избори.
Лидерът на "Воля" Веселин Марешки обвини социалистите, че са чели предварително написани „слова“ или „опорки“ без връзка с дебатите и попита кой ги е писал.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов отправи обвинения към социалистите за времето на кабинета „Орешарски“. Той нарече БСП „слаба опозиция, тъй като не предлагате алтернатива“.
Цветанов защити досегашните министри на регионалното Николай Нанков, Лиляна Павлова и Росен Плевнелиев и обяви, че Петя Аврамова ще довърши започнатото от кабинета по отношение на магистралите. Няма да има промяна на управленската програма, единственото, което можем да направим, е да променяме доходите, декларира той.
Драгомир Стойнев заяви, че е налице „дълбока криза на държавността“ и отправи критики към „политиката на консумация“ на ГЕРБ. Целта е ясна – пари, с които да се купи още власт и власт, с която да се отклоняват още пари, каза депутатът. По думите му държавата липсва от контрола за това как се полага асфалтът до срива на Търговския регистър.
Преди гласуването на новите министри от тримата единствен Росен Желязков взе думата и обясни, че програмата за управление е водеща за ангажиментите на правителството и министрите. Той пое ангажимент „всички скептични усещания за усвояването на ресурси и процедури“ да получат гаранции за законосъобразност и ефективност, което ще обсъжда тясно с парламента и парламентарните групи.
Припомняме, че оставките на тримата министри Николай Нанков, Ивайло Московски и Валентин Радев бяха подадени след тежката катастрофа край Своге, при която загинаха 17 души. Първоначално за шеф на транспортното министерство бе предложен Александър Манолев, който обаче се оттегли. Допълнително гласуването на новите назначения се забави заради търкания между Министерския съвет и президента Румен Радев около подписването на указа за освобождаването на Младен Маринов като главен секретар на МВР, което се случи вчера.
*Новината е допълнена в 12:36 ч.
преди 6 години На новите им пожелавам да НЕ са като старите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години не било вец, а тец. не било сараи а централа...ама коя.. във варненската или в софийската? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години 1. доган: гответе се да управляваме.2. доган: взима вец варна.3. посланник сащ отива в сараите да разговаря по двустранни (!!) въпроси с шефа на дпс и НЕполитика, но почетен доган.4. 3 сменени министъра (вкл. на вътр. работи) с частичната подкрепа на дпс и призиви за оставка на правителството от дпс.Междувременно някакъв скандал за някакви злоупотреби с европари за стотици милиони от някакви фирми свързани с лукойл е раздухан изненадващо силно от основни медии в сащ.цената на газа тази зима скача с 15%.Честито :-). отговор Сигнализирай за неуместен коментар