Преизчисляването на всички пенсии, отпуснати до 31 декември 2017 г., няма да бъде гласувано окончателно от настоящия парламент. А причината са процедурни пречки.
Това стана ясно на днешното пленарно заседание на Народното събрание след проведения извънреден председателски съвет. Партиите не постигнаха съгласие предложението на БСП за промени в Кодекса за социалното осигуряване да бъде гледано на второ четене с аргумента, че правилникът не позволява да бъде нарушаван приетият за днес дневен ред.
Депутатът от БСП Кристиян Вигенин обяви от трибуната на НС, че очакванията на пенсионерите няма да бъдат изпълнени, но БСП ще се съгласи с дневния ред на парламента.
"Очакванията няма да бъдат изпълнени и остава да се надяваме, че в следващия парламент ангажиментите, поети с гласуването на първо четене от всички политически групи, ще намерят израз в прилагане на тези промени“, заяви Вигенин.
В сряда, 5 май, след бурни дебати депутатите приеха на първо четене промените в Кодекса за социално осигуряване, внесени от БСП, с които пенсиите, отпуснати до 31 декември 2017 година, се преизчисляват от 1 юли 2021 г., като индивидуалният коефициент се умножи по средномесечния осигурителен доход за страната за 2018 г.
Така приетите на първо четене от НС промени предвидиха всички стари пенсии да се преизчислят предвид средния доход за една и съща година - 2018. Тогава той е бил 890,90 лева.
Още в началото си пленарният ден започна със скандал. Депутатите се скараха заради точките от дневния ред за Росенец и пенсиите. От "БСП за България" и "Демократична България" поискаха извънредни точки в дневния ред. От левицата твърдо настояха да се гласува предложението им да се приемат анблок промените в Кодекса за социално осигуряване, които предвиждат актуализиране на пенсиите към 2018 г.
Предложението на левицата обаче не беше подложено на гласуване, защото противоречи на правилника на Народното събрание, както заяви председателят на парламента Ива Митева.
Междувременно заради отхвърленото предложение за преизчисляване на пенсиите на протест пред Народното събрание се събраха възрастни хора от различни пенсионерски организации.
Депутатите отхвърлиха и предложението на "Изправи се! Мутри вън! работното време на Народното събрание да бъде удължено до изчерпване на дневния ред. Беше прието предложението на "Има такъв народ" да бъдат разгледани точките за "Еър Полисинг" с Румъния и внасяне на "Спутник V" и с това да се изчерпа работата на парламента.