С бюджета за следващата година сме предвидили достатъчен ресурс за заплатите на медицинските специалисти. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на брифинг след среща със здравния министър Кирил Ананиев и медицинските специалисти при премиера Бойко Борисов и финансовия министър, предаде Агенция "Фокус".
"Ресурсът, който предвиждаме за финансиране на лечебните заведения за болнична помощ за следващата година е значително по-голям от този, който е сега. В това число този ресурс няма да мине през обем дейност, а през нови цени, които отразяват реалните разходи, в това число и разходите за труд в тези заведения. Оттам нататък този ресурс е достатъчен", заяви още Ананиев. Той посочи, че не може да каже на всички директори да дадат 950 лв. - на тези, които са в кабинет и на тези, които са в интензивното отделение.
Министърът поясни, че се работи по промяна на механизма, от който не са доволни медицинските специалисти. "Ще го регламентираме с нарочен нормативен акт, смятаме да поставим определени съотношения във възнагрежденията на сестрите, лекарите и на санитарите, т.е. да има някакво пропорция в заплащане", поясни министърът.
„Искахме да осигурим необходимия ресурс за медицинските сестри и го направихме чрез изменение на цените на клиничните пътеки през бюджета на НЗОК“, обясни Кирил Ананиев по казуса с 50-те млн. лева, които правителството отпусна през април.
„Увеличението на цените клиничните пътеки е свързано не само с това, че трябва да се осигурят тези средства, но и поради факта, че много от тях бяха недооценени", допълни министърът. По думите му на базата на анекса, който е подписан с БЛС и НЗОК Надзорният съвет на касата прие решение да освободи до 50 млн. лв. от резерва за неотложни разходи на НЗОК.
„Нямам основание да си подавам оставката“, каза още министърът на здравеопазването. "Оставка се дава, когато човек е сбъркал нещо. Аз такова нещо не съм допуснал. Нямам основание да си подавам оставката", заяви още Ананиев. На въпрос дали се чувства неудобно от тази ситуация по повод въпроса с 50-те милиона лв. на медицинските специалисти, Ананиев заяви, че не е приятно да се обясняваш.
С парите, предоставени на болниците, би трябвало да се достигне средна основна заплата на медицинските сестри от 950 лева, каза управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев.
Припомняме, че основното искане на протестиращите медици, организирани от КНСБ, е увеличение на заплатите на лекарите и медицинските специалисти - минимална заплата от 900 лева за професионалистите по здравни грижи в общинските болници; 950 лева за професионалистите по здравни грижи в университетските болници и 1100 лева и 1200 лева начална стартова заплата за лекарите.