IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

От "Стомана" Перник призоваха да се изтегли докладът за загубите на вода

Според дружеството данните от документа са манипулативни

12:16 | 30.12.19 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

От "Стомана" Перник заплашиха, че ако докладът на "Софийска вода", в който има данни и за ВиК мрежата в Перник, не бъде оттеглен, ще потърсят правата си в съда.

„Този доклад е оповестен на 9 декември. Когато е правен, никой не ни е уведомявал. Ние не сме запознати с изложеното в доклада. Намерихме го 10 дена по-късно. В доклада има 4-5 изречения, които касаят „Стомана”.  След като ги прочетете, оставате с впечатление, че вода се излива, без да минава през водомери и без това да е контролирано“, коментира в ефира на Нова телевизия един от директорите на завод „Стомана” Константин Стаменов.

Припомняме, че за въпросния документ стана ясно от изказване в парламента на регионалния министър Петя Аврамова. Тя цитира данни от доклада, според който 290 литра в секунда, което е 40% от дебита на яз. Студена, отиват за "Стомана Перник", които са потребявали 5 пъти повече вода за промишлени нужди, отколкото са заплащали. „В същото време това се водят загуби по мрежата, които гражданите на града така или иначе ще заплатят“, обясни регионалният министър на 19 декември.

От МРРБ поръчали доклада, който е изготвен между 25 и 29 ноември, когато Перник вече беше на воден режим. Не е ясно обаче от кога датират нарушенията и дали и в момента има такива. „ВиК дружествата разполагат с апаратура, която може да констатира всички течове. Това, което излезе като данни за кражба на 290 л/с от завода в момента няма как да стане, защото тогава цялото количество, което се е подавало от язовира е 350л/с. Че има нерегламентирани хващания има, каза Аврамова, но не можем да кажемче 75% загуба на вода са 75% кражби“, обясни регионалният министър. 

Според Константин Стаменов обаче този доклад е писан от хора, които никога не са били на място и съдържа манипулативни внушения.

„В доклада пише 290 литра в секунда се подават към индустриалната зона през Клон 2. Клон 1 и Клон 2 минават през територията на „Стомана”, но те касаят питейната вода на града. Човек, който не е специалист, като чете доклада, какво ще си помисли? Че тези 290 литра се изливат в „Стомана”. Целият отток от язовир „Студена” е 350 литра в секунда. Ако 290 се изливат в „Стомана”, в следващото изречение се казва, че водата по другия водопровод на Клон 1 отива в напорен резервоар „Могиличен”, който се намира в „Стомана”, което също не е вярно”, категоричен е Стаменов.

По думите му снимковият материал към този доклад не отговаря на това, което пише. Той призова „Софийска вода" да изтегли доклада или ще последват съдебни действия. Според него производството на "Стомана" е на ограничен режим още от началото на ноември месец, а промишлената вода от "Студена" им е спряна. Те по принцип получавали вода от преди пречиствателната станция. На въпрос дали получават вода от "Пчелина", Стаменов заяви само, че още преди 15 години са установени огромни загуби на вода заради дългото трасе.

Водопроводите на ВиК - Перник действително минават през територии на "Стомана", призна Стаменов, но уточни, че при всяка една авария от ръководството са викали и предоставяли достъп на аварийните екипи. По думите му още преди месеци те са водили и кореспонденция с ЕСО, тъй като Клон 2 минава в близост до електрозахранване на "Стомана", което създава достатъчно сериозен риск, а аварии по клона има много.

На въпрос къде според него се губи водата, Стаменов отговори „при 70-годишни тръби, къде може да отива водата?". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:20 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 5
ing5rov
преди 4 години
хаха... а бе я затваряйте "Стомана" ... тамън ше има вода за Перник , пък и други ше потриват доволно ръце !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още