IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Оборотът от домакински електроуреди в България за 2016 г. е стигнал 330 млн. евро

Близо 10 милиона евро са вложени от бранша в проучвания и иновации с цел разработване на по-ефективни уреди с високо ниво на екологичност

12:04 | 24.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

За 2016 г. индустрията на домакинските електроуреди в България е достигнала оборот от 330 млн. евро. Реализираният ръст на сектора за периода 2008-2016 г. е 45%, което класира страната ни на второ място след Румъния в Европейския съюз (ЕС) по този показател.

Това съобщиха на пресконференция днес от сдружението на производителите на домакински електроуреди APPLiA България. Организацията доскоро беше позната у нас като СЕСЕД.

По време на събитието бяха съобщени данни от изследване на тенденциите в развитието на сектора, което ще бъде изцяло публикувано на 16 май.

Applia Applia

За 2016 г. индустрията на домакинските електроуреди в ЕС е достигнала оборот от 47,6 милиарда евро. По последни данни браншът е осигурил над1 милион работни места в общността.

В България около 4 хил. души работят пряко в този сегмент, а близо 9 хил. са в съпътстващи сектори (браншът в страната създава и непреки работни места в търговията, леката промишленост, логистиката и следпродажбения сервиз). Страната ни е на 12-то място по заетост в сектора в съюза.

В ЕС близо 200 хил. души работят пряко в сферата на производството на домакински електроуреди, а 900 хил. са в съпътстващите индустрии.

Само в България през 2016 г. близо 10 милиона евро са вложени от бранша в проучвания и иновации с цел разработване на по-ефективни уреди с високо ниво на екологичност, които да носят все повече икономии на домакинствата. В ЕС като цяло сумата е доста по-голяма, като са инвестирани 1,4 млрд. евро.

Applia4 Applia4

„Последният доклад на APPLiA за материалните потоци сочи, че благодарение на повишаването на ефективността на съдомиялните машини потреблението на вода е намаляло с 83,5%, а потреблението на електроенергия - с над 60%“, даде пример генералният секретар на APPLiA България Габриела Чифличка. „Ако всяко българско домакинство мие със съдомиялна машина вместо на ръка, могат да се реализират над 80 милиарда литра икономии на вода, и около милиард и половина кВч (киловат часа) икономии на електроенергия годишно“, добави тя.

Applia Applia

По време на пресконференцията стана ясно, че се обсъжда и въвеждането на нов енергиен етикет на уредите. Промяната е инициирана от Европейската комисия и ще настъпва поетапно за различните видове домакински електроуреди. Уреди като хладилници, перални, съдомиялни, комбинирани перални със сушилни ще се появят на пазара с нови етикети и изменена скала за енергийна ефективност най-рано през 2020 г. „На потребителите трябва да стане ясно, че се променя етикетът, но уредите не стават по-малко ефективни“, подчерта Чифличка. Тя обясни, че новото законодателство ще създаде условия за уреди, класифицирани с клас В, С или по-нисък по новата скала A–G, да са с по-висока енергийна ефективност от уредите от най-високите класове А+++ по старата скала.

Новата енергийна скала ще засегне милиони потребители у нас и в ЕС, тъй като средногодишно индустрията предоставя на европейските граждани около 1 милиард малки и големи електродомакински уреди. За тяхното производство са необходими 6 милиона тона от суровини – 3 милиона тона стомана и неръждаема стомана, 1,1 милиона тона пластмаса и около половин милион тона мед, алуминий, стъкло и бетон. Това прави темата за разделното събиране и рециклиране на излезлите от употреба уреди особено важна за цялото общество.

В рамките на съюза за 2016 г. около 17% от малките домакински електроуреди, които са изчерпали жизнения си цикъл, са свършили в кофата за боклук. На фона на тази статистика индустрията на ниво ЕС е отделила над 1,3 милиарда евро за разделно събиране и рециклиране на уреди, които са се превърнали в отпадък. За този период браншът е събрал и рециклирал 1,7 милиона тона отпадъци от домакински електроуреди.

applia applia

„Управлението на отпадъците е изключително важен елемент от нашите отговорности“, коментира генералният директор на APPLiA Паоло Фалчони. „Годишно потребителите в ЕС генерират 5 милиона тона отпадъци от домакински електроуреди, като нашият бранш е успял да събере и рециклира 1,7 милиона тона. За нас е от огромно значение все повече потребители да постъпват отговорно с уредите, които няма да използват повече, и да ги предават в събирателните пунктове за рециклиране“, подчерта Фалчони.

По думите му, това е съществена част от идеята на бранша за кръгово общество – всеки негов член да допринася за кръговата икономика чрез отговорно отношение към ресурсите, включително разделното събиране на отпадъци и тяхното рециклиране. Това ще доведе до по-чиста околна среда за всички и по-малко загуби на материали, убедени са в сектора.

Според организацията България се справя добре с рециклирането на отпадъците и спазва разпоредбите и европейките директиви. „Разбира се, има какво още да се желае, но сме в правилната посока. Все повече хора предпочитат да предадат за рециклиране старите уреди, вместо да ги оставят до кофата за боклук. Вече повечето компании предлагат и отстъпка, ако върнеш стари уреди при покупка на нови“, обясни Чифличка.

Тя сподели още, че българинът е силно привързан към електроуредите си. Близо 40% от населението на страната разполага с уреди, които са над 10-годишни, а 30% от хората ползват уреди, които са на повече от 15 години.
Най-любимата бяла техника на българина е пералнята и хладилника. Проблемът е, че едва 8-9% от тези уреди са с висок клас енергийна ефективност. Над 75% от уредите в страната са с нисък енергиен клас. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:21 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още