Парламентът прие спешно - на първо и на второ четене, поправки в Кодекса за социално осигуряване/КСО/, свързани с възможността за ранно пенсиониране на съкратени миньори от ликвидирани или от подземни рудници в ликвидация. Те са внесени от зам.-председателя на социалната комисия Светлана Ангелова и влизат в сила със стара дата от 1 януари т.г., предава БТА.
До тях се стигна след протести на миньори от "Бобов дол", заради разпоредба в КСО, изменена със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2018 г., която лишава миньори от закрити подземни рудници и такива, чието закриване предстои, от правото на ранно пенсиониране, считано от началото на тази година.
Без предупреждение и в противоречие с принципа за социална предвидимост, миньори с дългогодишен стаж под земята, които са с прекратени правоотношения или предстои прекратяването им поради закриване на подземния рудник, са оставени без възможност да се пенсионират, дори при навършване на изискуемата възраст, ако нямат годините към момента на прекратяването. Така те трябва да чакат поне 10 години, за да придобият право на пенсия, обяснява в мотивите си вносителят.
Така, след приетите днес промени, правото на ранно пенсиониране имат миньори, с прекратени правоотношения по независещи от тях причини, вкл. несъстоятелност на работодателя, ако имат сбор точки 90 от осигурителен стаж и възраст, от които 10 години осигурителен стаж, положен при условията на първа категория и навършена възраст 45 години и 4 месеца към 31 декември 2017г. От изменението ще могат да се възползват около 80 души от "Бобов дол", отбеляза Светлана Ангелова.
Депутатите приеха от, а не както досега - след 31 декември 2017 г., възрастта за пенсиониране да се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 2 месеца до достигане на 50 години за мъжете и жените.
Според сметките на вносителите поправките няма да натоварят прекомерно бюджета на ДОО тъй като лицата, които те засягат, не са многобройни. Става въпрос за около 80 души и ще са необходими около 16 000 лв. месечно, за да бъдат изплатени пенсиите на миньорите, които ще се пенсионират, посочи Ангелова.
Въпросът е възможно ли е със средствата на ДОО да се решават проблемите на пазара на труда т.е. проблеми, извън пенсионната система, риторично попита председателят на социалната комисия Хасан Адемов. Той уточни, че не иска да противопоставя отделните категории труд, но трета категория през годините, по думите му, се е превърнала в постоянен дарител.