IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

НОИ: Новата формула за изчисляване на пенсиите ще е негативна за 30% от хората

Очаква се неутрален ефект от отпадането на дохода за периода 1997-1999 г. при изчисляване на индивидуалния коефициент за отпуснатите след 2018 г. пенсии

21:48 | 18.03.19 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Предварителните данни на Националния осигурителен институт (НОИ) сочат неутрален ефект от отпадането на дохода за периода 1997-1999 г. при изчисляване на индивидуалния коефициент за отпуснатите след 2018 г. пенсии.

Във връзка с промяната в пенсионното законодателство от началото на 2019 г. Националният осигурителен институт подготвя последваща оценка на ефектите от влезлите в сила разпоредби на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г. с фокус върху ефекта от отпадането на дохода за 1997-1999 г. при изчисляване на индивидуалния коефициент (ИК) на лицата с пенсии, които ще бъдат отпуснати след 31 декември 2018 г.

Според новата формула пенсиите ще се изчисляват само върху доходите, върху които са внасяни осигуровки след 1 януари 2000 г. Според експерти промените ще ощетят 37% от населението.

Предварителните резултати относно влиянието на промяната върху размера на индивидуалния коефициент се извършва въз основа на данни за 67 881 осигурени лица, на които от института са изпратени уведомителни писма през 2018 г., че им предстои да навършат изискуемите години за пенсия през следващата година, съобщават от НОИ.

Изключването на доходите за 1997, 1998 и 1999 г. и налагането на ограничение върху крайната стойност на индивидуалния коефициент води до увеличение в размера на индивидуалния коефициент за 56,8% от обхванатите лица, без промяна остават размерите на индивидуалния коефициент на 11,9%, а при 31,3% се получава намаление в индивидуалния коефициент. Очаква се в бъдеще делът на негативно засегнатите да продължи да намалява.

Предварителният анализ на данните сочи, че общият ефект от прилагането на промените е увеличение с 0,3% на средния индивидуалния коефициент на лицата от разглежданата съвкупност, което показва, че от гледна точка на системата, ефектът е неутрален. Средното увеличение на индивидуалния коефициент е 4,3% за съвкупността на лицата с увеличение и запазване на размера, а средното намаление на лицата, за които беше изчислен по-нисък индивидуалния коефициент, е 8,3%.

От гледна точка на бюджета на държавното обществено осигуряване очакванията са промяната да доведе до намаление на разходите за пенсии с 9,1 млн. лв. за 2019 г., което е само 0,09% от общия разход за пенсии, заложен в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за настоящата година.

Към този момент намаление на размера на ИК се наблюдава предимно при лица, които в периода 1997-1998 г. са се осигурявали за по-малък брой месеци на високи доходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
Спящият бик
преди 5 години
"...което показва, че от гледна точка на системата, ефектът е неутрален".Когато една система се прави заради самата нея и в ущърб на индивидуалните права - това е фашизъм!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
zap
преди 5 години
нищо странно няма - по-скоро е странно най-добрите ти години в последните 20 да са ТОЧНО 1997-99 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 1
vale1
преди 5 години
Защо ли не вярвам на сметките на НОИ - на 56,8 % от бъдещите пенсионери ще се увеличи индивидуалния коефицент, а НОИ брутно ще реализира икономии от 9,1 мил.лв годишно ???Или тези 31,3 % засегнати бъдещи пенсионери ще имат доста голямо намаление на без това и малките си честно заработении пенсии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още