До момента по схемата с фалшиви решения от ТЕЛК са разпитани над 200 души. Това каза заместник-главният прокурор Иван Гешев пред БНТ в коментар на проверката на злоупотребите със системата на ТЕЛК по разпореждане на премиера.
Вчера стана ясно, че прокуратурата се готви да повдигне обвинения заради получаване на инвалидни пенсии с фалшиви документи.
Усещането е, че често хората не знаят от какво са болни, къде са ходили на прегледи, какви документи трябват за ТЕЛК. Положението, по думите му, е трагично.
Гешев каза, че област Силистра е първенец по брой на фиктивни инвалидни пенсии.
Там няколко посредници обикалят и срещу 600 лв. предлагат решения за придобиване на ТЕЛК. Създава се впечатление, че цели села са с инвалидни пенсии, 1/2 до 1/3 от хората в села в Силистренско са с инвалидни пенсии, каза Гешев.
Средствата за такива пенсии са 1,7 млрд. лева, но щетите са много по-големи. Парите не отиват при хората, които наистина имат нужда от тях, тъй като се ползват с различни социални услуги.
По думите му в основата на проблема е невъзможността НОИ да контролира разходваните на средствата от Трудово-експертните лекарски комисии.
Проверката на злоупотребите със системата на ТЕЛК и НЕЛК, по разпореждане на премиера, е показала "ужасяващи" практики по думите на главния секретар на МВР Ивайло Иванов, съобщава БНР.
Разкрита е престъпна схема за източване на средства от Националния осигурителен институт. Съществуват и процеси в държавата, които се използват като схеми за източване на средства от НОИ и НЗОК, обяви на брифинг заместникът на главния прокурор Иван Гешев. Извършени са проверки и е направен наказателно-правен анализ на документи за престъпления, свързани с получаването на инвалидни пенсии ТЕЛК и социални услуги. Схемата работи с фалшиви документи и е свързана най-вероятно с други престъпления, смята Гешев.
Анализът е започнал преди месец, като първите проверки са били в региони, които НОИ е посочил като такива с особено високо впечатляваща инвалидност.
Още по темата вижте във видеото.