IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Н. Василев: Държавата няма работа в банковия сектор, но еврозоната е приоритет

Няма нищо лошо държавата да подкрепи частна банка, ако се прави по правилата, коментира Левон Хампарцумян

11:37 | 14.06.20 г. 3
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

"Приоритет е държавата да няма работа в банковия сектор, но по-голям приоритет е България да влезе в еврозоната след повече от десетилетие забавяне. Ако това ще е цената, нека да я платим". Това каза пред БНР Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката.

Той акцентира, че позицията му винаги е била против участието на държавата в бизнеса и тя е била последователна, но обясни, че подкрепя тази сделка само с надеждата, че това е последното условие за влизането на страната в еврото. Василев беше категоричен, че ако не влезе страната в еврозоната, тази сделка ще бъде безполезна.

По думите на икономиста положителният сценарий е, че "държавата ще придобие този миноритарен дял от Първа инвестиционна банка (ПИБ), ще въведем еврото като валута, държавата ще дръпне много напред, цените на акциите ѝ на борсата ще се повишат и някой ден Българската банка за развитие (ББР) може да продаде на печалба тези акции". Василев обаче уточни, че това е възможно, но не е гарантирано.

"Да гарантираш, че някой ще ти изкупи акциите след години - не може. Това е пожелание!", коментира бившият министър на икономиката думите на премиера Бойко Борисов, че акциите, закупени от ББР, ще бъдат продадени на печалба.

Николай Василев изрази мнение, че "държавата няма работа изобщо да има Българска банка за развитие".

Икономистът коментира категорично, че до днес не е чул България да е подала документи, с които да поиска присъединяване към механизма ERM II. Според него това се случва, защото държавата се притеснява да не би да подаде искане, а да ѝ откажат. Другата причина е, че ту искаме, ту не искаме да влизаме в еврозоната.

"Държавата не е подала нищо - нито за еврозоната, нито за банковия съюз. Ако България така се беше мотала с влизането в ЕС и НАТО, до днес щяхме да говорим, че в следващите 300 години ще влезем в ЕС, но няколко поколения ще живеят извън него", каза Василев.

Василев посочи, че сега сме толкова близо до влизане в еврозоната, колкото сме били и през 2009 г.

В същото време банкерът Левон Хампарцумян коментира пред БНТ, че няма нищо лошо държавата да подкрепи частна банка, ако това се прави по правилата. 

"След като има цел да се влиза в еврозоната, да се стабилизира банковата система, ако това се прави по правилата, ако се прави с прозрачност, рационални аргументи, няма нищо лошо", каза Хампарцумян.

За влизането на България в чакалнята на еврозоната банкерът коментира, че е началото на един много дълъг процес. Последните държави, които се присъединиха към еврото, стояха там около 5-6 години, обясни той.

"Доста години сме питали така, че да ни кажат не. Има начин на питане... Освен това общата репутация на държавата като добро място за правене на бизнес е по-важна. В момента устойчивостта на една икономика е по-важна от размера й", отбеляза Хампарцумян.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 2
driverf1
преди 4 години
"По думите на икономиста.....".В предишната статия Малкия Мук беше финансист.....,сега стана икономист.....Абе голяма работа сте.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
serafima
преди 4 години
Пинокио много се активира напоследък. Много е чевръст, повратлив и дава отбой от неолиберализма и пазарната икономика. Кандисва и на държавен банков сектор. Подава пръст и да влезе в управлението. Още повече, че знаем какво се случи тогава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още