IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мащабният проект за модернизация на спешната помощ се бави критично

Много от структурите в малките населени места по региони остават без изпълнители на ремонтите и строителството, а до крайния срок има по-малко от година

16:04 | 27.11.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Проектът за модернизация на спешната помощ с европейски пари изостава критично. Това се разбра от думите на министъра на здравеопазването Костадин Ангелов във времето за парламентарен контрол на днешното заседание на Народното събрание.

Ангелов отговори на въпрос на група депутати от БСП за проекта.

Бюджетът на проекта е за над 163,8 млн. лева, като средствата са осигурени от оперативната програма „Региони в растеж“. Предвижда се със средствата да бъдат ремонтирани структурите на спешната помощ в 34 болници в страната, както и да бъдат закупени общо 400 нови линейки, оборудване, обзавеждане. На места ще има строителство и на изцяло нови сгради за нуждите на спешната помощ.

Изпълнението на проекта стартира в края на 2018 г., три години по-късно от предвиденото, като беше бързо одобрен от ЕК. През последните две години се бавят и някои обществени поръчки поради различни причини, а крайният срок за изпълнение на заложените по проекта дейности е 23 октомври 2021 г.

Именно върху нереформираната спешна помощ, която се задъхва заради недостиг на персонал и  остаряло и липсващо оборудване, обаче падна огромна отговорност, свързана с управлението на кризата с коронавируса. Крайният резултат – критично забавяне на линейки за превоз на болни в тежко състояние и обикаляне по болници с пациентите в търсене на свободни места заради липсата на единна информационна система, който хората платиха скъпо, с живота си.

Неявяване или отстраняване на кандидат-изпълнители връща поръчки в изходна точка

Ангелов обясни, че от 4 сключени договора за доставка на медицинска апаратура и оборудване за нуждите на спешната помощ са сключени 3. Започва доставката и на медицинско оборудване по четвъртия договор.

Министърът посочи, че през декември ще започнат строителните дейности в някои от извънболничните структури на спешната помощ, например в Русе, предстои и сключване на повечето договори за надзор. Проблемът е, че са сключени малко договори за същинските ремонти.

В Северозападния регион например процедурата ще трябва да бъде обявена наново, защото е прекратена заради грешно изчисление на ценовото предложение на избрания изпълнител, което не е коригирано в законоустановения 7-дневен срок, вижда се от решението на комисията, публикувано на сайта на Министерството на здравеопазването.

Като цяло структурите на спешната помощ в малки населени места из цяла България остават без избран изпълнител или заради отстраняване на явилите се участници поради нередности, или защото никой не се е явил за съответната обособена позиция. Не е намерен изпълнител за ремонти в структури за спешна помощ в Пещера, Брацигово, Велинград, Ракитово, Карлово, Хисаря, Стамболийски, Съединение, Калояново, Мадан, Баните, Златоград, Неделино, Рудозем, Ивайловград, Свиленград, Любимец, Маджарово, Черноочене, Ардино, Джебел, Крумовград, Чорбаджийско, Кирково, Фотиново, Бенковски, Момчилград Южния централен район например.

Няма кандидати и за ремонтите в структурата на спешната помощ в Разлог, Якоруда, Гоце Делчев, Банско, Сатовча, Радомир, Земен, Брезник, Трън от Югозападния регион; Тервел, Генерал Тошево, Каварна, Балчик, Омуртаг, Попово, Антоново, Търговище, Смядово, Шабла в Североизточния и други.

За Югоизточния регион комисията в Министерството на здравеопазването все още не е избрала изпълнители, защото чака кандидатите да отстранят нередности по офертите си.

Ако се стигне до повторно обявяване на всички тези процедури, ведомството ще има по-малко от година да ги проведе, да се справи с евентуални забавяния заради нередности по офертите, обжалвания и самото строителство.

Ангелов каза още, че се изпълняват 3 договора за доставка на линейки. До октомври са доставени и разпределени в страната 240 линейки, чакат се още 20 автомобила през ноември. Търси се доставчик за 42 високопроходими линейки, но поръчката наскоро беше блокирана от жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Костадин Ангелов посочи, че няма притеснения, че проектът няма да бъде реализиран и изтъкна, че има възможност за удължаване на срока му.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още