IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кристалина Георгиева очаква България да влезе в чакалнята на еврозоната през 2018 г.

Политическото решение може да бъде взето много бързо, каза изпълнителният директор на Световната банка

10:01 | 07.12.17 г. 1
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Очаквам България да влезе в чакалнята на еврозоната догодина. Това каза пред bTV главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева.

„Политическото решение може да бъде взето много бързо и очаквам, че то ще бъде взето бързо, защото икономиката на Европа е в добро състояние, европейците подкрепят еврото повече, отколкото когато и да е в неговата история – 64% от европейците казват: „Еврото е добро за нас“. Това означава, че обществената среда в България и Европа е позитивна“, каза тя. 

От влизането в чакалнята до влизането в еврозоната обикновено минават три години, каза Георгиева. И допълни, че това е време, което българите ще могат да усетят като полезно за тях – да се вземат решения, които правят икономиката още по-стабилна, добави тя

Според Кристалина Георгиева българският бюджет е много стабилен и за него „може да се кажат много хубави неща, защото дефицитът е под контрол вече толкова много години подред”.

По думите й бюджетът казва: „Ние българите можем да влезем в еврозоната – с нашата фискална дисциплина, с това как се отнасяме с инфлацията, с това колко добри са балансите в нашата икономика, ние можем да влезем в чакалнята на еврозоната“.

„Това е важно, защото еврозоната се интегрира и ще се интегрира повече. – Като ни е закачена валутата за еврото, ние и без това работим по правилата на еврозоната, но не можем да седим на масата и да участваме в изработването на тези правила“.

На въпрос за Шенген тя посочи, че страната е готова, всички технически условия са изпълнени и присъединяването ни към зоната е въпрос на политическо решение от страните членки. „Доколкото разбирам, те са по-отворени днес, отколкото бяха преди година. Да стискаме палци най-сетне това да се случи, страната е готова“, посочи Георгиева.

Според нея променените настроения са най-вече защото „европейската интеграция отново тръгна на по-висока скорост. Това е не само заради Brexit, но и защото 10-те години на криза ни сложиха обеца на ухото – да не приемаме системата на солидарност като даденост. Brexit в този смисъл помага. Brexit показва, че трябва да се държим за ръце, заедно сме по-силни“.

"Светът е толкова сериозно повлиян от конфликти, че нашият регион има уникален шанс да остави тези рискове в миналото. България, която вече е член на ЕС, може да бъде мост за своите съседи", смята Георгиева.

Кристалина Георгиева е в София за среща на лидерите на Западните Балкани, на която София е домакин. Интеграцията на Западните Балкани е основен приоритет на България по време на българското Председателство на Съвета на ЕС.

Георгиева каза, че започващият в София форум е изключително важен. “Като председател на Съвета на ЕС България успя да наложи Западните Балкани като един от приоритетите на своето председателство, това много помага на Берлинския процес и да се ускори приемането на нашите съседи в ЕС. А ние трябва да се интегрираме в този регион”, каза още Георгиева и даде пример с Балтийските страни, които търгуват много между себе си и имат големи икономически ползи за себе си. Според нея, това трябва да се случи и на Балканите.

Премиерът Борисов има много ясна визия за срещата на страните от Западните Балкани, ще приключим срещата с много добър резултат, заяви Кристалина Георгиева.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:31 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
SickSix
преди 7 години
Г-жа Георгиева нали беше много загрижена за България, защо някак си изведнъж си взе хавлииката и се върна в тази мистериозна организация Световната банка? В продължение на няколко години грижливо и се лъскаше имиджа първо във България, после в ЕС. Изглежда, че от самото начало това... "активно мероприятие" е било с едничката цел тя да стане новият генерален секретар на ООН. Вярва ли някой, че подобен сценарии може да го напише наш Бойко ? Дали г-жа Георгиева е назначена за директор на Световната Банка, защото е "капацитет" в световното банкиране или защото може да бъде управлявана ? Ако беше толкова талантлива във сферата на банкирането защо избраха да бъде Комисар по бедствията в ЕС ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още