IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Красимир Коев: Гроздето от реколта 2017 е на високо ниво

Виното ще е висококачествено без скок в цената

09:11 | 25.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Гроздето от реколта 2017 е на изключително високо ниво, казва в интервю за БТА директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) Красимир Коев.

Гроздоберът не е приключил и доста количества от местни сортове като Мавруд, Рубин и Широка мелнишка не са прибрани. Има неприбрано грозде и от по-късните сортове като Каберне и Мерло. Според Коев до момента е прибрано около 80 на сто от гроздето.

„Като качество реколтата от тази година може би за последните 30 години е в топ 5 на най-добрите реколти. Тази година грозде има достатъчно, но не е с толкова налети гроздове и натрупан сок, което се дължи на засушаването в пролетно-летния сезон. В началото на кампанията по прибиране пък паднаха доста дъждове. Това малко ще намали количеството, но като качество е на изключително високо ниво“, казва той.

Прогнозите му са за висококачествено вино без скок в цената.

Той допълва, че изкупните цени на гроздето са високи. 

Продължава износът освен за Румъния и за Италия, която е голям потребител на българско грозде и от сорта Мускат Отонел. Тази година Франция, Италия, Испания и Португалия имат драстичен спад в реколтата след пожари и наводнения. В България се внася вино, но не и грозде винени сортове, уточни директорът на ИАЛВ.

Изнесеното вино през 2016 година е малко над 60 млн. литра. В сравнение с 2015 г. е с около 2 млн. повече и това е тенденция за последните години. „За тази година прогнозата ми е, че изнесеното вино ще е с близо 3,5 млн. литра повече от 2016 г. и това е на база на новите договори, които българските винарски компании сключиха с големите търговски вериги“, допълва Коев.

Тази година българските винарни ще изкупят и преработят около 200 хил. тона грозде, което означава около 140 млн. литра. Данните на Международната организация за лозята и виното за миналата година отредиха на България 22-ро място в световната класация за производство на вино с 1,3 млн. хектолитра. В момента работят 263 български винарски предприятия.

През 2018 г. България ще бъде домакин на Concours Mondial de Bruxelles, а Пловдив - световна столица на високоалкохолните напитки, допълни директорът на ИАЛВ. България ще посрещне и Черноморския винен форум, който е под патронажа на страните от ЧИС и традиционно домакин е Русия.

В България има над 660 хил. дка лозя, като много от тях са направени или реновирани по европейски програми. В подкрепа на сектора се очакват около 26 млн. евро годишно до 2024 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още