IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КНСБ поиска национален план за справедлив зелен и дигитален преход

Само 40% от хората в света имат сигурна работа, останалите са с несигурни заети места, каза Шарън Бъроу, генерален секретар на МКП

16:21 | 09.05.22 г.
<p>
	Пламен Димитров <em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Пламен Димитров Снимка: БГНЕС

Нужен е национален план за справедлив зелен и дигитален преход, в който да бъдат комбинирани всички политики и стратегии в околната среда, индустрията, транспорта, селското стопанство - сектори, които ще изпитват много по-силни проблеми, ако не се управляват хоризонтално. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров при откриването на националната конференция "Работеща България за бъдещето на труда", организирана от конфедерацията. На форума има гости от 23 страни, представляващи синдикални конфедерации, предава БТА.

„Имаме шанс. Пред България стоят едни 25 млрд. евро през следващите 5-7 години като грантове, които можем да получим“, подчерта Димитров в тази връзка.

Според него тези средства са единственият начин, по който можем „да направим този зелен и дигитален преход справедлив“. „Затова настояваме националният план за справедлив преход да включи всички възможни компоненти“, посочи Димитров.

По думите му „за да стане процесът прозрачен и управляем, да може с тези пари да идват нови технологии“, е нужно да бъдат обединени усилията на европейските синдикалисти. Ще се противопоставим на всички опити за съкращаване на работни места в този преход, без да сме седнали и да се договорим как да го направим, заяви Димитров. 

За дигиталния преход от конфедерацията имат две послания - първото е универсална гаранция за труда, която да е за всички работници, независимо от договорните им отношения. И второ, управлението на целия процес да бъде споделено с обществото, подчерта синдикалният лидер.

Шарън Бъроу, генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите (МКП), отбеляза пред участниците в националната конференция, че светът е изправен пред четири огромни кризи.

Тя открои сред тях кризата в здравеопазването, засилена от пандемията, което е показало колко крехък е пазарът на труда. По думите ѝ само 40 на сто от хората в света имат сигурна работа, останалите са с несигурни заети места. 

По отношения на климата до 2030 г. имаме амбициозни цели, но преходът трябва да бъде справедлив и това означава солидарност с бедните държави, убедена е Бъроу. Всеки ще спечели от чистата енергия - всеки отрасъл, всички сектори трябва да се променят, за да стане този преход, отбеляза тя. Преходът от въглища към зелена енергия е изключително важен, в него могат да се отворят работни места, изтъкна генералният секретар на МКП. Енергийната криза заради спирането на доставките на газ извежда на преден план енергийната ефективност и това може да възобнови над 10 на сто работни места, посочи Бъроу.

Този преход трябва да бъде справедлив, за да избегнем кризисните зони и да имаме нов обществен договор, пълна, достойна заетост, подчерта тя. По думите ѝ новите работни места трябва да бъдат екологични, да се защитават основните права.

Необходима е и социална закрила, която е първи приоритет на нашите организации, имаме нужда от качество на работата, на доходите, искаме бъдещето да бъде приобщаващо, да се включат всички не само в България, но и в международен план, да имаме устойчиви цели, каза Бъроу. За технологиите посочи, че профсъюзите никога на се страхували от тях, те дават възможност на хората да работят и да създават.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:10 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още