IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кметове искат нови правомощия за опазване на обществения ред

Сред тях са общинските служители да имат право да задържат нарушители и да глобяват за превишена скорост

16:37 | 14.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Общинските служители да получат нови правомощия за опазване на реда, така че да имат право да изискват лични документи, да съставят актове, да задържат нарушителите и да отправят писмени предупреждения – това предлагат кметове, които изложиха пред депутати предложенията си за промени в Закона за местното самоуправление. Кметовете настояват още да се промени Законът за движение по пътищата, така че да имат право да глобяват шофьори за превишена скорост.

Проблемът е в ограничените правомощия на служителите в общините, каза пред депутатите Даниел Панов, кмет на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ).

В повечето случаи общините се опитват да създадат инспекторати и звена, които нямат законово право да съставят актове и да изискват лични документи, заяви Владимир Георгиев, кмет на Самоков. По думите му само девет от по-големите градове имат общинска полиция, тъй като издръжката на служителите е доста скъпа. Общинските бюджети се натоварват и от наемането на частни охранителни фирми. 

Кметът на Стара Загора Живко Тодоров каза, че служителите на общинската полиция не са на щат към общината, а към МВР. 16-те щатни бройки по думите му често остават незапълнени и останалите 10 – 12 служители не са достатъчно, за да се справят с работата на репатратора, да следят за екологията и популацията на кучетата, да опазват горите и реда при мероприятия на общината.

Той настоя кметовете да имат право да глобяват за превишена скорост и да следят за това с видеонаблюдение.

Оказа се, че, за да създадеш общиинска полиция, трябва да имаш съответния бюджет. Това е достъпно за големите общини, но остава незапълнен вакуум в осигуряването на контрола, коментира председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той посочи, че за издръжката на един полицай са необходими месечно 2400 – 2700 лева.

Депутатът Красимир Янков от БСП заяви, че предложението според него дублира дейността на МВР. Ако имахте предложения за подобряване на взаимодействието на институциите, щеше да е разбираемо. Вие искате оставката на вътрешния министър с тези предложения, упрекна кметовете депутатът.

Парламентът вменява ангажименти на кметовете, без да имаме възможности да ги решаваме. Как да опазваме обществения ред, без вие да направите законодателни промени, отговори Живко Тодоров.

Категорично тук не става дума за изземване на правомощията на полицията, беше категоричен Красимир Ципов, зам.-министър на вътрешните работи. Той съобщи, че се разработва ново законодателство за пътната безопасност и там се предвижда общинските бюджети да се попълват от глоби, ако местната власт е инвестирала в камери. За да се подобри събираемостта на глобите, единен национален център ще обработва данните и ще връчва наказателни постановления и електронни фишове.

Социалистът Манол Генов изтъкна, че всички в населеното място ще знаят точно къде е монтирана камерата и точно там ще намаляват скоростта. Това според него прави инвестицията безсмислена.

Видеонаблюдението е с цел превенция, а не с цел печалба, възрази Цветан Цветанов. Той допълни, че при тежко престъпление може да се документира извършителят. Това запълва дефицита от човешки ресурс, каза той.

Народният представител Дора Янкова (БСП) припомни, че не се е осъществила идеята във всяко село да има полицай. Според нея структурите на МВР трябва да бъдат укрепени и опазването на реда да бъде делегирана от държавата дейност. „Вие нямате пари“, каза социалистката на кметовете по повод предложенията им.

Кметът Живко Тодоров обясни, че става дума за неспецифични за МВР функции, които общината има задължението да изпълнява, но не и ресурс. Кой си изхвърля нерегламентирано отпадъците или дали едно куче е с намордник, не е работа на МВР. „Помогнете ни да си вършим съвестно работата, за да реагираме в такива случаи“, настоя той.

Цветанов обеща в диалог с НСОРБ законодателните предложения да бъдат взети под внимание.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:52 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още