Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев подписа договор с обединение ДЗЗД „ДЕТСКО ЗДРАВЕ“ за извършване на инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) на Национална многопрофилна детска болница, съобщава пресцентърът на Министерството на здравеопазването. Общата стойност на договора е 77,8 млн. лева без ДДС или 93,4 млн. лв. с включен ДДС.
Участници в обединението са „Главболгарстрой“ АД, „ГБС-Пловдив“ АД и „Главболгарстрой Интернешънал“ АД. То спечели обществената поръчка на здравното министерство през януари. През октомври м. г. оферти за изграждане на детската болница подадоха още две обединения - „Детска болница-София“ с участници „Климатроник“ ЕООД и Иновасионес Техникас Ен Симентасион СА ДЕ СВ Проес Консулторес СА и Обединение „Здраве за децата на България“ с участници „Трейс Груп Холд“ АД, „Смарт Билд Дигитал“ ЕООД, „Монолит“ АД и „Инжпроект“ ООД.
„Изграждането на модерна Национална многопрофилна детска болница е основен приоритет за развитието на детското здравеопазването в България. Министерството на здравеопазването се ангажира строителството на Националната многопрофилна детска болница да се осъществява при максимална обществена информираност и в диалог както с всички компетентни институции, така и със специалистите в сферата на детското здравеопазване у нас“, се казва в прессъобщението на министерството.
От МЗ ще бъде сформирана работна комисия, включваща действащи педиатри от различни специалности, които ще одобряват проектите за отделните отделения - вид, квадратура, леглова база, необходими кабинети и операционни.
Изпълнителят разполага с едногодишен срок от сключването на договора да изготви и представи проект на детското лечебно заведение. В своята оферта ДЗЗД „ДЕТСКО ЗДРАВЕ“ посочват, че ще извършат допълнително конструктивното обследване на строежа.
Всички действия по реализацията на проекта са извършвани и ще бъдат извършвани при максимална публичност и прозрачност, отбелязва МЗ.
Новата детска болница ще бъде на територията на УМБАЛ „Александровска“.
Търгът за педиатрията бе възобновен от МЗ, след като бе спрян от жалби. Комисията за защита на конкуренцията остави без уважение искането за налагане на временна мярка "спиране на процедурата" по обществената поръчка. Определението на КЗК не беше обжалвано пред Върховния административен съд.