IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кабинетът създаде работна група за действия в отговор на американските санкции

Служебният премиер Стефан Янев свиква Съвета по сигурността в понеделник

18:56 | 04.06.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Боби Тошев, БГНЕС</em></p>

Снимка: Боби Тошев, БГНЕС

Правителството създава постоянна работна група с участието на представители на Министерството на вътрешните работи, Министерството на финансите, Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и Националната агенция за приходите (НАП), която трябва да изготви в спешен порядък и да поддържа списък на лицата, които попадат и потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ, съобщават от правителствената пресслужба. 

Решението, което е взето неприсъствено, цели да се предпазят дружествата с държавно и общинско участие и другите разпоредители с държавни средства от попадане в обхвата на санкциите, наложени на 2 юни от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ. 

Предвижда се в списъка на асоциираните лица да се включат:

а) всички физически и юридически лица, притежавани, контролирани или управлявани през последните пет години от лицата, включени в списъка на OFAC

б) всички съдружници, акционери, управители и членове на органи на управление и контрол на  юридическите лица от буква „а“, включени към момента и за последните пет години.

в) всички физически и юридически лица, които бъдат установени от ДАНС и НАП в хода на прилаганите постоянни мерки за идентифицирането на степента на свързаност на лица с лицата от списъка.

Списъкът ще бъде публикуван и ще се поддържа на интернет страниците на Министерството на финансите и на НАП.

Правителството предвижда ДАНС и НАП да предприемат постоянни мерки за установяване на степента на свързаност на лица с лицата от списъка и да предлагат на постоянната работна група допълване на списъка в случай, че се установи свързаност или изключване от списъка на лица, ако свързаността е прекратена.

Министърът на финансите ще наблюдава дейността на работната група и ще отговаря за резултатите от нейната работа пред правителството. Министрите и другите органи на изпълнителната власт трябва да предприемат незабавни мерки с цел администрациите и ведомствата, държавните предприятия, търговските дружества с държавно и общинско участие в капитала и дружествата, които те контролират, както и други лица, в които упражняват правата на държавата, да прекратят отношенията си с лицата от списъка и да не влизат в нови взаимоотношения. 

"С предприетите от правителството действия ще се сведат до минимум рисковете за страната ни в политическо и в международно отношение и за българската икономика от тези санкции на САЩ при последващо замразяване на активи в банки на бюджетни организации, държавни дружества и предприятия, блокиране на международни преводи, изключване и недопускане до участие в международни бизнес сделки, ограничаване на възможностите за търговия и други", се казва в съобщението. 

Решението се взема, тъй като към момента няма изработена нормативна рамка, по която държавата да предприема действия в случай на санкции, наложени от органи на друга държава, уточнява пресцентърът на правителството.

Припомняме, че в сряда САЩ въведе широки антикорупционни санкции срещу известни влиятелни българи и над 60 организации. Сред тях са Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков заради тяхната значителна роля в корупцията в България.

Това е вторият случай, при който на български граждани се налага подобна мярка след тази срещу Андон Миталов, съдия от Специализирания наказателен съд, санкциониран в началото на февруари 2020 г. за "сериозна корупция" от администрацията на президента Доналд Тръмп.

Вашингтон нарече санкциите „най-голямото еднократно действие, насочено към корупцията в България досега“. 

В отделно съобщение на пресцентъра на правителството стана ясно, че премиерът Стефан Янев свиква в понеделник Съвета по сигурността. Темата на заседанието ще бъдат актуалните рискове и заплахи за системата за защита на националната сигурност. Ще бъде направен и анализ на институционалната ефективност в сектор „Сигурност“ и на необходимостта от по-адекватни мерки за нейното повишаване.

В дневния ред на заседанието е включено обсъждането на мерки за гарантиране на политическата стабилност, необходимостта от нови и адекватни политики за борба с корупцията, прилагане на по-ефективни механизми за координация и взаимодействие на структурите в сектор „Сигурност“, уточнява правителствената пресслужба. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още