IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ивайло Калфин: Мярката 60/40 няма да изтощи икономиката

Трябва да се приготвим за още дълго използване на противокризисни мерки, посочи бившият евродепутат

10:26 | 16.03.21 г.
Автор - снимка
Редактор
Ивайло Калфин: Мярката 60/40 няма да изтощи икономиката

Той цитира финансовите министри в еврозоната, които казват, че мерките за икономиката трябва да продължат, докато се види краят на медицинския проблем на пандемията - да бъдат по-пряко насочени към най-засегнатите групи и вдигането им да бъде внимателно и последователно.

"Трябва да се приготвим за още дълго използване на противокризисни мерки", подчерта Калфин.

Кризата с ваксините

Бившият външен министър смята, че България е изтеглила късата клечка, след като половината поръчани ваксини са от AstraZeneca, която има проблеми с доставките.

"Сега ще се иска преразпределение от други страни, за да дойдат повече ваксини до нас. Не сме предвидили, че някой от доставчиците би могъл да има проблем. Малта има три пъти повече ваксини от България на човек от населението. Може би тя (AstraZeneca - бел. ред.) е най-евтина. Ако това е така, оказва се, че правителството е взело грешно решение", смята бившият министър.

Калфин обясни, че от началото на лятото той става изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване условията на живот и труд.

"Това е най-старата агенция на Европейския съюз. Занимава се с това не само да проучва, а и да предвижда процесите в трудовата среда. Управлява се на правна основа от синдикати, работодатели и правителства - всяка държава членка има трима представители. Трябва да се създадат условия, за да няма празни полета в регулациите - да има честно съревнование", съветва той и разкри, че в основата е да се използва добрият опит в страните на ЕС.

Работата от вкъщи 

Според Калфин при оставането вкъщи трябва да се постигне баланс между семейния живот и работата.

„В законодателството ни за дистанционната работа се казва, че работодателят носи отговорност за условията на труд - на работното място в офиса и вкъщи. Животът е доста по-шарен от регулациите, не е задължително всичко да се регулира, но трябва да се защитят хората. Затова ЕС говори за правото "да се откъснеш" - да има период от денонощието, в което работодателят ти да не те търси", убеден е Калфин.

По думите му българската икономика трябва да се приближи до средните европейски равнища по отношение на производителност, конкурентоспособност, заплащане, като „повишаването на доходите трябва да се прави умно“.

„Не е проблем, че сме малки, проблем е, че са ни големи разликите от европейските равнища“, отбеляза бившият евродепутат и се надява, особено след изборите, в „българската икономика ще има повече добавена стойност, която да осигурява пълна интеграция, а не помощни услуги за европейската икономика“.

Трябва ли да вземем пример от Румъния в политиката на доходите? Как се решават трудови спорове по време на пандемия? До какво води липсата на имунизации? 

Вижте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:37 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още