Съставът на новото правителство няма да бъде обявен до края на седмицата, както беше казано преди няколко дни. Това обяви в Народното събрание Ивайло Вълчев от „Има такъв народ“.
От партията обявиха, че разговорите на експертно равнище продължават.
„Не сме получили мандат, че да обявяваме имена. В момента, в който бъде връчен мандатът, името на премиера ще стане ясно“, каза Вълчев, цитиран от БНР.
На въпрос защо си говорят с декларации с „Демократична България“ от парламентарната трибуна той отговори, че няма да градят поведението си по начин, който се очаква от тях.
От своя страна председателят на парламентарната група на „Демократична България“ Христо Иванов днес настоя да се върви към ангажиращи разговори.
„Ако някой иска наистина подкрепата на "Демократична България", ако някой иска тя да бъде не просто смокинов лист, параван, а партньор, за което ние сме готови, личният състав на кабинета да бъде подбран много внимателно от хора, които привличат доверие, а не поставят въпроси“. Това заяви в декларация от трибуната на Народното събрание председателят на ПГ "Демократична България" Христо Иванов, предава БТА.
Той подчерта, че те не предлагат номинации, но има министри от служебното правителство, които привличат огромно одобрение, като Кирил Петков (на икономиката), Асен Василев (на финансите) и Николай Денков (на образованието) и биха могли да бъдат част и от редовен кабинет. Не разбирам защо не се прави усилие да бъдат интегрирани в такъв кабинет, допълни Иванов.
"На база на програмни приоритети ДБ ще очаква системно споразумение, което ясно да конфигурира подкрепата за това управление, така че то да може наистина да държи на дистанция ДПС и ГЕРБ. Най-същественият ход ще е да опитаме да създадем правителство с пълен мандат", подчерта Христо Иванов.
За ДБ ще е важно то да има ясен програмен ангажимент, свързан с възможността страната да бъде "освободена от корупцията". Това означава, обясни председателят на парламентарната група, ясен политически ангажимент на най-високо ниво за реформа на правосъдието чрез промяна на Конституцията, колкото и сложно да е това.
На второ място, трябва да имаме обща визия и тя да бъде споделена от парламентарната конфигурация, която ще подкрепя това правителство, за изчистване на регулаторите един по един от "корупционни калинки", заяви той. Следва изчистване на службите, на финансовата система от "мръсни пари", както и обединение около възстановяване на българския енергиен суверенитет, допълни той.
„Ние сме готови да разглеждаме и други опции в т.ч. да бъдем опозиция и, ако не може парламентът да излъчи качествено управление, да се върнем към съда на избирателите“, декларира Христо Иванов.
"Хората очакват правителство на промяната, излъчено от най-голямата парламентарна група, да бъде подкрепено от формациите на протеста. Хората очакват правителство, в което ГЕРБ и ДПС да нямат влияние". Това коментира председателят на ПГ на "Изправи се БГ! Ние идваме!" Мая Манолова в декларация от парламентарната трибуна. Затова тя покани "Демократична България" на среща за сближаване на позициите и за поставяне на жалони, които да не позволят промяна на вота на българския избирател.
Манолова заяви, че "Изправи се БГ! Ние идваме!" няма да подкрепят кабинет, в който виждат "дългата ръка на ГЕРБ или на ДПС". Това ще се види ясно при предлагането на персонален състав, заяви тя. И при най-малкото съмнение, че в това НС се готви подмяна на очакванията на българските граждани, ние няма да участваме и ще разобличим всеки такъв опит, отбеляза Манолова.
Председателят на "Изправи се БГ! Ние идваме!" взе думата за декларация, след като такива декларации направиха от "Демократична България" и от ДПС. "От опит знам, че когато започнат декларациите от парламентарната трибуна, разговорите за създаване и за подкрепа на правителство не вървят", коментира Манолова.
Тя посочи, че "Изправи се БГ! Ние идваме!" добросъвестно и с воля участват в разговорите, инициирани от ИТН по конкретните политики, които ще следва бъдещето правителство. Манолова отбеляза, че са "за" дълбока съдебна реформа, която да позволи смяна на ВСС и на главния прокурор, ревизия на предишното управление, преизчисляване на пенсиите и подкрепа за семействата с деца и хората с увреждания от 1 октомври.