Служебният министър на икономиката Даниела Везиева заяви, че ще поиска оставката на тримата членове на Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания (ДКК). Изявлението на Везиева, цитирана от БТА, идва ден след като Съвета на директорите реши да освободи от длъжност на изпълнителния директор Ваня Караганева. За основен мотив бе посочено, че Караганева е извършила редица противозаконни действия и безотговорни бездействия, които нанасят сериозни финансови щети на ДКК, съответно на държавата и уронват престижа на Министерство на икономиката в качеството му на едноличен собственик на капитала на ДКК.
Според Везиева е проведено нерегламентирано заседание на трима членове на Съвета на директорите, което противоречи на всички правни норми и вътрешни правила, защото не е било обявено предварително, не са уведомени всички членове, не са били посочени дата и час, както и дневен ред.
Служебният министър определи действията на съвета като желание за запазване на стария модел на непрозрачна работа в ДКК и "добре подготвен компромат, целящ да дискредитира изпълнителния директор и екипа на Министерството на икономиката.
Везиева съобщи, че вече е предприела съответните административни действия - да поиска информация по случая от тримата членове на Съвета на директорите на ДКК, да се поиска информация от Караганева, като на тази база се вземат правилните административни мерки по казуса.
„Не бих казала, че към момента можем да говорим за щети заради решенията на Караганева“, каза министърът и добави, че времето ще покаже дали е грешка избирането ѝ за изпълнителен директор, както и проверките, които ще бъдат предприети. "Нейната експертиза е доказана и това се вижда от автобиографията ѝ", каза министърът и напомни, че решението Караганева да е втори изпълнителен директор е също на Съвета на директори на ДКК.
Припомняме, че в понеделник от ДКК обявиха, че за по-малко от месец като изпълнителен директор Ваня Караганева е блокирала работата на компанията в редица направления, включително чрез неправомерни еднолични решения. „Действията й показват, че тя разбира управленската отговорност на тази позиция основно като функция за нови назначения в ДКК и дъщерните дружества“, се посочва в съобщението. В него е изброен и списък с нарушенията на Караганева, който е видим и на сайта на ДКК.
Ваня Караганева бе назначена за втори изпълнителен директор на дружеството в края на октомври. Тя стана представител на държавата в СД на ДКК през октомври 2021 г. след конкурс на министерство на икономиката, но е част от борда на дружеството още от септември 2021 г., когато беше служебно назначена от принципала като независим член.
Малко след изказването на служебния министър на икономиката от ДКК публикуваха отговор.
„ДКК продължава да смята, че с отстраняването на Ваня Караганева от поста изпълнителен директор е защитен интересът на дружеството и държавата, както и на министъра на икономиката в качеството му на принципал на ДКК. Всяка точка от решението на Съвета на директорите на ДКК е подкрепена от съответните доказателства - документи, договори, актове и др., които са предоставени на компетентните органи. На базата на досегашната си съвместна работа с министър Везиева, ръководството на ДКК смята, че тя е принципна по отношение на извършени нарушения от който и да е член на съвета на директорите. Последният подобен пример е отстраняването на Анастас Гогов от съвета на директорите на ДКК, когато той стана участник в пътнотранспортно произшествие със служебен автомобил на ДКК в почивен ден. Поради тази причина Съветът на директорите на ДКК вярва, че министър Везиева е била подведена от Караганева за фактите по настоящия случай“, се казва в изявлението.
*Обновена с позицията на ДКК след изказването на Везиева.