IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Хърватия получава зелена светлина за еврозоната

Що се отнася до България, страната ни – заедно с Хърватия, е единствената, изпълняваща критериите за валутния курс

18:33 | 01.06.22 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Хърватия е готова да приеме еврото от 1 януари 2023 г. Това става ясно от последните заключения на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия, с което членките на валутния съюз ще станат 20.

"Заключението в оценката на ЕЦБ е, че Хърватия е в рамките на референтните стойности по критериите за конвергенция", посочват от европейския регулатор.

Според Доклада за конвергенцията, който се публикува веднъж на две години и разглежда напредъка на България, Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция, само Хърватия и Швеция са страните, които изпълняват критериите за ценова стабилност.

Всички, без Румъния, пък изпълняват условията за публичните финанси. Страната е и единствената, която е обект на процедура по прекомерен дефицит.

Що се отнася до България, страната ни – заедно с Хърватия, е единствената, изпълняваща критериите за валутния курс. Също така – заедно с Хърватия, Чехия и Швеция, изпълнява условията за дългосрочните лихвени проценти.

В доклада предупреждават също така, че има притеснения за устойчивостта по отношение на конвергенцията на инфлацията у нас в дългосрочен план. Има възможност да се стигне до положително разминаване на равнищата на инфлацията спрямо еврозоната, тъй като брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението и ценовите равнища все още са значително по-ниски у нас спрямо еврозоната. За да се избегне натрупването на ценови натиск и макроикономически дисбаланси, са необходими съответните подходящи политики, съветват в доклада.

Разширяването на еврозоната. Графика: Bloomberg

Кризата с коронавируса (COVID-19) доведе до значителен спад на икономическата активност през 2020 г., от който всички подложени на преглед държави са отбелязали силно възстановяване, се казва в заключенията. Руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. възпрепятства растежа, а инфлацията се е повишила във всички подложени на оценка държави. Все още обаче е твърде рано да се направят категорични заключения как ще бъде засегнат ходът на конвергенцията, посочват от ЕЦБ. Прогнозната оценка за конвергенцията е съпроводена с висока степен на несигурност, а пълното въздействие може да бъде оценено едва впоследствие.

Критериите

Що се отнася до критерия за ценова стабилност, само Хърватия и Швеция отбелязват темп на инфлация под или значително под референтната стойност от 4,9%. Този референтен темп се основава на средните стойности на инфлацията, регистрирани в трите държави с най-добър резултат през последните 12 месеца – Финландия, Франция и Гърция (след изключване на статистическите нетипични – Малта и Португалия). В останалите пет подложени на оценка държави – България, Чешката република, Унгария, Полша и Румъния – темпът на инфлация е доста над референтната стойност през последните 12 месеца, също както в Доклада за конвергенцията от 2020 г.

Сходен ценови натиск в Хърватия и еврозоната. Графика: Bloomberg

Що се отнася до фискалния критерий, към момента на публикуването на доклада само Румъния е обект на процедура при прекомерен дефицит (задействана през април 2020 г.). Макар че други три от разглежданите държави – България, Чешката република и Унгария – са надхвърлили през 2021 г. референтната стойност на дефицита от 3% от БВП, не са задействани нови процедури при прекомерен дефицит.

След като се повишиха рязко през 2020 г. вследствие на кризата с COVID-19, през 2021 г. бюджетните дефицити останаха повишени във всички държави освен Швеция. В сравнение с 2020 г. бюджетните салда се подобриха през 2021 г. във всички разглеждани държави с изключение на България и Чешката република. Според икономическите прогнози на Европейската комисия – пролет 2022 г. се очаква съотношението дефицит/БВП да намалее в повечето държави през 2022 г. и 2023 г. То все пак се очаква да остане над референтната стойност през 2023 г. в Чешката република, Унгария, Полша и Румъния.

Съотношението държавен дълг/БВП през 2021 г. беше в диапазона от 20% до 40% в България и Швеция, в Чешката република, Полша и Румъния достигна стойности между 40% и 60%, а в Хърватия и Унгария беше над референтната стойност от 60%.

Очаква се през 2022 г. и 2023 г. съотношението на държавния дълг да намалее в четири от държавите в резултат както от подобряване на икономическата активност, така и от постепенното премахване на фискалните мерки, предприети в отговор на пандемията от COVID-19, а за бюджетното салдо се очаква то да бъде обременено от нови мерки в отговор на високите енергийни цени и руско-украинската война.

Що се отнася до критерия за обменния курс, българският лев и хърватската куна участваха във валутния механизъм II през по-голямата част от двегодишния референтен период от 26 май 2020 г. до 25 май 2022 г. при централен курс съответно от 1,95583 лева за едно евро и 7,53450 куни за едно евро. В обменния курс на хърватската куна се наблюдаваше слаба волатилност и тя се търгуваше близо до централния си курс. Българският лев не се е отклонявал от централния си курс. С изключение на румънската лея обменните курсове на валутите, които не участват във валутния механизъм II, проявиха сравнително висока волатилност.

Що се отнася до конвергенцията на дългосрочните лихвени проценти, най-ниските 12-месечни средни дългосрочни лихвени проценти бяха регистрирани в България, Хърватия и Швеция. Стойността от 2,5% в Чешката република беше точно под референтната стойност от 2,6%. В две от разглежданите държави – Унгария и Полша – бяха регистрирани 12-месечни средни дългосрочни лихвени проценти над референтната стойност, а в Румъния 12-месечните средни дългосрочни лихвени проценти бяха доста над референтната стойност.

Качеството на институционалната среда е важен фактор за устойчивостта на конвергенцията с течение на времето. С изключение на Швеция качеството на институциите и управлението в разглежданите държави е сравнително слабо. Що се отнася до правната конвергенция, Хърватия е единствена сред разглежданите държави, където правната рамка е в пълно съответствие с изискванията за приемане на еврото съгласно Договора за функционирането на Европейския съюз и Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (Устав на ЕСЦБ).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 2 rate down comment 1
penman
преди 2 години
Такива *** като Копейкин и комунистите у нас, вдруги страни от Европа няма. Опа, щях да забравя вечния приоритет на Расията - Сърбия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 3
scott
преди 2 години
исках да ви препостнем ено мнение мое, кака хърватска влиза у еврона - ние не. и че не зависи от България, ама хич. Тез от еврокомисията, еврозоната и ес големи путинисти. позволяват си да ни спират най-нагло за авронът. не ги е срам! Абе, още ли не сме у шенген? муахахахахахахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ауу, копейници, ама я бързо им обяснете на тоя хървари как еврото било гадно, а те били предатели! Ама ха, евро ще ви приемат без да са ви питали и без референдуми! Нямат ли си един Копейкин и те, не са ли им инсталирали??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 0
penman
преди 2 години
То за търтеите освен да им дават, без да работят, друго хубаво няма. Ти започна ли най-после да работиш? Апартамент за лежане няма да получиш, даже и Путин да дойде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 0
penman
преди 2 години
Простовата комунистическа главо, те и твоите дружки предпочитат еврото, но идейните прошляци нямате и достатъчно копейки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 6
ing5rov
преди 2 години
гласува се ... защото това е лъжа !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 2
Oбичам България
преди 2 години
За истината не се гласува. Потърси си кой го е казал, но не е Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 7
nkavrakov1982
преди 2 години
Еврото е отрова за плъхове,и който иска евро за България би следвало да бъде обявен за национален предател и изгонен от България !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 10
ing5rov
преди 2 години
референдум за еврото и се хващай за палците !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 3
penman
преди 2 години
Проруската плесен ще направи всичко възможно да не приемем еврото. Такава е командата от Москва и верните мекерета - комунистите, заедно с нововлезлите в парламента копейковци (Възраждане, ИТН), Яневата партийка, ще опитат всички хватки и лъжи, за да не го допуснат. Но спестяванията си ги държат в евро, а не рубли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още