IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Еврозоната е готова да приеме България в чакалнята след около година*

Очаква се до дни България да подаде искане за задълбочено сътрудничество с Европейската централна банка

21:05 | 12.07.18 г. 8
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Финансовите министри на страните от еврозоната обявиха готовност за приемането на България в механизма ERM II, т. нар. чакалня на общата валута след около година.

В изявление на Съвета на ЕС се отбелязва, че оценката ще бъде извършена от Европейската централна банка (ЕЦБ). Изявлението е разпространено съвместно с Европейската комисия, българското министерство на финансите и Българската народна банка.

"Приветстваме намерението на българските власти да предприемат необходимите стъпки за присъединяване към механизма ЕРМ II", се посочва в текста. Страната ни приема задължения в области на политиката, които са особено важни за плавния преход. Очаква се по отношение на банковия надзор нашата страна да изпрати искане за пристъпване към тясно сътрудничество с ЕЦБ по съществуващите процедури, както и да предприеме необходимата подготовка, включително оценка от ЕЦБ. 

От писмото на страната ни, което е било изпратено на 29 юни от финансовия министър Владислав Горанов и управителя на БНБ Димитър Радев, става ясно, че страната ни ще подаде заявката за банковия съюз в първия работен ден след положителен знак от страна на европейските власти. Това означава, че вероятно още утре властите в България ще подадат официалното искане в ЕЦБ.

В писмото си България се ангажира със седем конкретни ангажимента - влизане в Банковия съюз, засилване на банковия надзор, на макропруденциалния надзор, на небанковия финансов сектор, на борбата с прането на пари, на управлението на държавните предприятия и уреждането на проблемите с несъстоятелността. С документа страната ни настоява да влезе в ERMII до юли 2019 г.

Въпреки че днес не бе поет ангажимент за конкретна дата, ЕК посочи, че процесът би следвало да отнеме около година. Крайното решение за банковия съюз ще се вземе от ЕЦБ, а за ERMII - от държавите в Еврогрупата, Дания и ЕЦБ, при положително становище на ЕК. 

България ще насочи усилия към укрепването на институциите, устойчивостта на финансовия сектор, повишаване на ефективността на икономическите структури.

ЕК и ЕЦБ ще наблюдават приложението на тези ангажименти и когато установят изпълнението им, ще бъде взето решение за присъединяване на нашата страна към чакалнята на еврото. Решението ще се основава на оценката на ЕЦБ, изготвена по правната рамка.

Това означава България да се присъедини едновременно към чакалнята и към банковия съюз. Може да се очаква ЕЦБ да изготви оценката си в срок около година след получаването на официалното искане на България за задълбочено сътрудничество с банката. Това може да се възприема за началната дата на сътрудничеството и прилагането на последвалите препоръки.

"Призоваваме българските власти да приложат задълбочените реформи, залегнали в механизма за сътрудничество и проверка, заради важността им за стабилността и целостта на финансовата система", се посочва в изявлението. Занапред ще прилагаме сходни изисквания към държавите в ЕС, които искат да пристъпят в чакалнята на еврото, на основата на еднаквото отношение, се допълва в текста.

Междувременно на пресконференция директорът на Европейския стабилизационен механизъм Клаус Реглинг заяви, че се очаква незабавно, до дни, България да подаде искане за задълбочено сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ), предава БТА.

Той отбеляза, че на основата на това сътрудничество след около година ЕЦБ ще изготви оценка, която - ако е положителна - отваря вратата на нашата страна към чакалнята на еврозоната. Срокът може да бъде по-дълъг от една година до оценката, ако има забавяне в изпълнението на някои препоръки на ЕЦБ, но целта ни не е срокът, а достиженията, коментира Реглинг.

Няма условие или официално изискване механизмът на Европейската комисия за сътрудничество и проверка да бъде прекратен, за да може България да влезе в чакалнята на еврозоната, поясни в отговор на въпрос зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис. По неговите думи влизането в чакалнята, а впоследствие и в еврозоната, е добър сигнал за инвеститорите, подобрява икономическия растеж, води до по-високи правни стандарти в страната.

Одобрихме стратегията на България да влезе и в банковия съюз, и в чакалнята. Ясно е, че България иска да напредне към еврозоната. Вярвам, че срокът за влизане в чакалнята след една година е реалистичен. Пътят може да изглежда труден и трънлив, но води към по-добро, коментира Домбровскис. 

Еврогрупата единодушно подкрепи изразените намерения на България в областта на банковия надзор, финансовия сектор и качеството на институциите и управлението, съобщи пресцентърът на министерството на финансите.

Еврогрупата заяви, че конструктивните дискусии през последните няколко месеца относно пътната карта за присъединяването на българския лев към ERM II днес доведоха до успешен резултат, допълват от ведомството на Владислав Горанов.

*Материалът е актуализиран в 22,43 ч. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 0
bnight
преди 5 години
те ЕЦБ си ги знаят нали правиха стрес тестове и посочиха една голяма Българска банка като проблемна ние всички си я знаем коя е. Пък и сега с завода дето ще е в Турция стана по-сериозно та за това се разстичаха към ЕЦБ-то да се молят за спасяване. Важно да се отблеже че влизане в банковият съюз означава че ЕЦБ малки банки не спасява при фалит а под малки банки се разбира всичко под 50 милиарда евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 0
Lucifer
преди 6 години
Вярно е че са балони, но по-лошото е че не са само те! А най-големите са чудовищни балони и взаимното им поглъщане на 2-3 балона не ги прави по-безопасни балони а напротив. Това е "преструктурирането" окрупняване преди взрива в мега балон...но фитила вече гори....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
mrynmryn
преди 6 години
Гарантирам ти, че сайтът е цензурирал имената на банките. За мен всички български са балони и ги избягвам до колкото мога, те и за това се дърпат де.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 9
redcretin
преди 6 години
А затвор според лобисткия им закон, а?Голяма пародия - ЕРМ2 означава без валутен борд, чак тогава ще настане касапницата в стил 1997-а. Всичките кухи родни ментета ще завлекат хорицата наново...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 3
Mohave _
преди 6 години
България и реформи . Айде стига , да сложим точка тук .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 6
toto 2
преди 6 години
Мама ще ми купи колело ама друг път
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 26 rate down comment 2
пасъм
преди 6 години
Понеже много се дърпаха от Банковият съюз, а сега се видя, че няма да стене без него, може ли аз да посоча 3 банки, които да следят под лупа ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 6
coder
преди 6 години
И какво да ти каже? Никой не е очаквал да влезем в ERMII от утре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 6
пасъм
преди 6 години
УжасТИ ББ кво ще каканиже сега ? Или няма нужда, ние сме прости като него
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още