IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерти предлагат държавната субсидия за партиите да стане 6 лева

За цялостна реформа на системата за партийно финансиране настояват от Института за развитие на публичната среда

13:23 | 14.12.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Годишната държавна субсидия за партиите може да стане около 6 лева вместо сегашните 11 лева за получен действителен глас на последните парламентарни избори, но след цялостна реформа на системата за партийно финансиране, показват разчетите на експерти от Института за развитие на публичната среда.

Тяхното изследване ще бъде изпратено до всички партии, които са представени в парламента, за да се запознаят с резултатите от проучването "Партийното финансиране в България".

„Опредлянето на размера на държавната субсидия за политическите партии трябва да продължи да е обвързано с броя на получените гласове, но да става на основата на обективен критерий, какъвто би могъл да бъде средната заплата за страната, която се оповестява от НСИ всяко тримесечие”, каза Ива Лазарова от Института, цитирана от БТА.

От Института за развитие на публичната среда предлагат определянето на процента от средната заплата да става върху основата на разходен стандарт за минимална партийна дейност, приет с консенсус от партиите.

Ясен Лазаров посочи необходимостта от създаване на независим орган за контрол на партийното финансиране, какъвто би могъл да бъде новият антикорупционен орган.

Държавната субсидия за партиите според изследователите трябва да се раздели на основна - 80%, и на допълнителна – 20%.

Основната субсидия според тях трябва да се дава както и досега – за подготовка и участие в изборите, за осигуряване работата на партийните структури, за организационни разходи по провеждане на мероприятия, а допълнителната да се дава в края на годината за покриване на вече направени т.нар. "други, присъщи за дейността на партията разходи".

Подобни разходи обаче трябва да се регламентират в Закона за политическите партии.

Според изследователите под това понятие трябва да се разбират разходи, направени за обучение на партийни активисти, за аналитична и научно-изследователска работа в сферите на политиката и на държавното управление, за гражданско образование, а не за екзотични екскурзии, скъпи подаръци.

Неусвоените средства от държавната субсидия в края на годината трябва да се връщат в държавния бюджет и така ще се преустанови практиката на печалба от лихви чрез блокиране на държавни средства в депозити на партиите.

Според друго предложение на Института, трябва да има по-висок таван на годишните дарения от физически лица - до 15 000 лева, да има възможност българските юридически лица с установени собственици да правят дарения за политическите партии - до 50 000 лева годишно, както и да има разширяване на кръга на разрешената за партиите стопанска дейност.

Експертите са на мнение, че трябва да има по-висок таван на финансирането на предизборните кампании, като той може да се увеличи два пъти. От Института настояват да се забрани държавната субсидия да се използва за дарения. Специалистите са категорични, че така ще се прекрати досегашната практика "с чужда пита помен прави".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 6 години
"Ясен Лазаров посочи необходимостта от създаване на независим орган за контрол на партийното финансиране, какъвто би могъл да бъде новият антикорупционен орган."По-добре ще е всяка партия да има право да осъществява последваш контрол на (по неин избор) други две партии. Такъв контрол ще подпомогне спазване законността без изразходване на държавни средства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още