След стартирането през 2012 г. на механизма за редовни срещи между ръководителите на Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) китайските компании са засилили присъствието си в сферата на инфраструктурата в региона, посочи министър-председателят Бойко Борисов в изказването си на пленарната сесия на Срещата на лидерите на страните от Централна и Източна Европа и Китай в Будапеща.
„Разчитаме на китайското правителство активното сътрудничество и двустранните интереси да намерят израз в прагматичния подход, които да доведе до реализирането на конкретни проекти“, заяви Борисов, цитиран от пресслужбата на правителството.
Той изтъкна, че за България те са свързани основно с изграждането на автомагистралите „Хемус“ и „Черно море“, както и на ж. п. линията Русе – Варна.
По думите му другите възможности за сътрудничество са в енергетиката, селското стопанство, индустриалните зони, електронната търговия, иновациите, медицината.
Българското правителство е готово за активно сътрудничество при ясно очертани и взаимноизгодни условия за двете страни. Необходимо e да се излезе извън остарялата схема на кредитиране с държавни гаранции, като се търсят нови и гъвкави подходи, като например публично-частното партньорство, подчерта Бойко Борисов.
В рамките на срещата в Будапеща е постигната договореност България да бъде домакин на Седмата среща на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай през 2018 г., съобщават още от пресслужбата.
„Признателен съм на премиера (на Китай - бел.ред.) Ли Къцян, на министър-председателя (на Унгария - бел.ред.) Виктор Орбан, на всеки един от моите колеги за подкрепата им България да бъде домакин на следващата среща на върха по инициативата „16+1”, каза премиерът.
Той посочи, че годината, която започва, е знаменателна за страната ни предвид и първото българско председателство на Съвета на Европейския съюз.
Борисов припомни, че през 2018 г. България ще бъде домакин и на друга ключова проява в рамките на „16+1” – срещата в Пловдив на местните лидери. Важни събития ще бъдат организирани и по линия на Центъра за насърчаване на сътрудничеството между страните от Централна и Източна Европа и Китай в селското стопанство в София.
преди 7 години СВЕТЛИЯТ ПРИМЕР ЗА КИТАЙСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ И РЕЗУЛТАТА ОТ ТЯХ Е Боливарска република Венесуела !!По подобие на Борисов и ЧАВЕС посрещна възторжено КИТАЙСИТЕ ИНВЕСТИТОРИ, които им строиха ЖП линии, магистрали и ИНФРАСТРУКТУРА. РАЗБИРА СЕ НЕ БЕЗПЛАТНО , А СРЕЩУ ДОГОВОРЕНИ КОНЦЕСИИ ЗА ПРИРОДНИТЕ БОГАТСТВА НА ТАЗИ СТРАНА - нефт , диаманти, злато ..Какъв е крайния резултат от ИНВЕСТИЦИОННАТА ДЕЙНОСТ на китайците е виден днес - ПЪЛНА РАЗРУХА И ДЕФОЛТ НА ДЪРЖАВАТА. Това ли искате ??Да превърнете България във втора ВЕНЕЦУЕЛА. ЗАТОВА ЛИ СА ТЕЗИ ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА КОНЦЕСИИТЕ?!Това вече ще е краят на едно БЕЗУМИЕ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Б Б е прекален оптимист за срещите Източна Европа Китай Главната цел на Китай е да си осигури продажби и пътища за реализиране на огромната си продукция която произвежда в собствената си страна Би направила инвестиции но с твърде високи лихви и стабилни държавни гаранции Колкото до публично частното партньорство там е същото -стабилни гаранции и участие на китайски работници в реализацията на проектите Същото е и със търговските отношения със Саудитска Арабия там където е следващото посещение на Б Б Дано да е успешно отговор Сигнализирай за неуместен коментар