България даде ясни сигнали, че е силен съюзник в НАТО и се развива възходящо като икономика. Бизнесът е подготвен и добре структуриран, а политиците трябва да представят постиженията на страната, така че те да са ни силната карта по пътя към безвизов режим със САЩ. Това коментира в ефира на bTV Даниел Киряков, мениджър комуникации в Американската търговска камара в България.
Относно предстоящата среща между американския президент Доналд Тръмп и българския премиер Бойко Борисов, той добави, че основните тема ще са енергетиката и модернизацията на българската армия.
Даниел Киряков посочи още, че ще бъдат обсъдени и ключови сектори като дигиталната трансформация, киберсигурността и по-добрия обмен в образованието. „През последните няколко години България не е скрита за инвеститорите и политиците в САЩ. Инвестициите са много по-големи, отколкото преди време”, обясни той.
Според Даниел Киряков енергийната независимост на страната е част от националната сигурност, т.е е важно да има диверсификация на петролните, газови и енергийни източници.
Мениджърът комуникации от Американската търговска камара в България посочи още, че американски енергийни експерти са заявили участие по изграждането на АЕЦ „Белене” - желание, което преди не се е наблюдавало. „Сделката за изтребителите F 16 не е просто покупка. В момента имаме възможността не само да изхарчим 2% за армията, но и да вдигнем стандарта на въоръжените ни сили”, коментира още Киряков. По думите му Борисов ще е първият български държавник, който посещава търговската камара в САЩ. Според него това се дължи на добрите отношения на камарата у нас с българския кабинета и институцията в САЩ.
В търговската камара на САЩ членуват 3 млн. частни бизнеса. Тя е диалогичния партньор с американското правителство за всички теми, касаещи бизнеса. „Ако САЩ е шеста по инвестиции у нас, то това означава, че имаме кадърни хора, които да вършат ценен труд и произвеждат продукт с висока добавена стойност”, обясни Киряков Според него съчетанието на високите технологии и знанието е бъдещето на България.