В арабския свят бизнесът се прави отгоре надолу. Определени страни трябва да бъдат ухажвани и посещавани от държавни глави заедно с бизнес делегации. Тогава се създават по-сериозни отношения и респект. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Аспарух Карастоянов, член на УС на БТПП и бивш търговски съветник в Кувейт.
Повод за коментара е провелата се на 24 и 25 февруари в египетския курорт Шарм-ел-Шейх среща ЕС - Лига на арабските държави, в която участва и премиерът Бойко Борисов.
Екологията, миграцията и антитероризмът са били основни акценти на срещата, каза Аспарух Карастоянов в предаването "Бизнес старт" с водещ Живка Попатанасова.
Той посочи, че България е малък партньор за арабските страни, като търговските ни отношения от 90-те години бележат голям спад.
Според него е добре, че премиерът Борисов присъства на тази среща, защото това би могло да окаже благоприятно влияние върху отношенията между България и ОАЕ.
За повдигнатата от Борисов тема за газовия хъб „Балкан“ при срещата му с външния министър на Саудитска Арабия Карастоянов коментира, че евентуална инвестиция от страна на арабската държава ще почива на очакване за възвращаемост към нейните фондове. Един разговор за хъба ще мине първо през консултанти от Великобритания и Западна Европа.
Според Карастоянов от страна на арабския свят има особено внимание към Източна Европа, а смяната на имената на мюсюлманите в България е дало голям отпечатък върху бизнес отношенията с ОАЕ. Това се е възприело като ограничаване на религиозните свободи у нас, което е отказало арабските страни да инвестират в България.
„Трябва да има последователно, агресивно присъствие на държавни ръководители в тези страни, водещи делегатите. Това е ключът“, препоръча той.