Китайският производител на смартфони Xiaomi Inc е поканил редица банки следващия петък да представят кандидатурите си за поематели за първичното му публично предлагане (IPO) през 2018 г., предава Ройтерс, позовавайки се на хора, запознати с плана.
Xiaomi бе оценен на 46 млрд. долара в завършен кръг на финансиране през 2014 г., преди продажбите му да стагнират. Наскоро компанията обяви, че очаква ръст на стойността си след силни продажби през тази година.
Това може да се превърне в "най-голямото технологично IPO" през следващата година, казва един от източниците.
„Това е огромно нещо", каза друг източник, добавяйки, че оценка от 100 милиарда долара "няма да е лудост".
Очаква се в рамките на инициативата китайският технологичен гигант да бъде оценен на 50 млрд. долара, съобщи Bloomberg.
Най-ценният стартъп в света за кратък период от време през 2014 г. се оценяваше на около 55 милиарда долара към края на юни според човек, близък до компанията.
Но двама други източника, запознати с дискусиите в компанията, заявяват, че компанията би следвало да струва много повече въз основа на очакваните приходи.
Xiaomi отказа да коментира темата.
Преди време компанията се изтегли от няколко големи пазара, включително Бразилия и Индонезия, но през тази година стартира и възобнови продажбите си в десетки страни, като Индонезия, Виетнам, Русия, Обединените арабски емирства и Украйна.
От седмица телефоните на компанията се продават официално и на българския пазар чрез партньора ѝ Solytron. От българския вносител коментираха пред Investor.bg, че ще внасят и други продукти на китайския концерн. Освен смартфони Xiaomi произвежда различни технологични джаджи, като например електрически скутери и др. В началото на ноември компанията официално започна продажби и на първия си западноевропейски пазар – Испания.
Междувременно Xiaomi надмина Apple Inc. в Китай и стана четвъртият по големина продавач на смартфони в страната, насърчен отчасти заради фокуса над офлайн магазините, показват данни на изследователската компания Canalys.
Планът за листване на групата за смартфони се случва на фона на няколко успешни IPO-та на китайски технологични и финтех компании през последните месеци.
Вече има силни очаквания и за 2018 г., като се очаква листване на Meituan-Dianping, онлайн екип за услуги, оценен на 30 милиарда долара, и на Lufax - платформа за управление на богатството, оценена на 18,5 милиарда долара по време на последния кръг на финансиране.
Основателят на Xiaomi Лей Дзън заяви по-рано, че компанията му няма да стане публично дружество до 2025 г., но биковете на фондовия пазар и обещаващите финансови резултати са ускорили плана за IPO, поясняват източниците на Ройтерс. Очаква се Xiaomi да избере или Хонконг, или САЩ за домакин на листването.
По време на Световната интернет конференция в Китай по-рано тази седмица основателят на Xiaomi отказа да коментира възможността за публично предлагане на ценни книжа, но бе категоричен, че компанията иска “да пренесе бизнес идеите на Китай и в други страни" и определи нейния напредък в Индия като "чудотворен".
Анализаторът Ричард Уиндзор отбелязва пред Bloomberg, че именно първата половина на 2018 г. е идеалното време за постигане на възможно най-добрата цена за акциите на китайската технологична компания. Той обаче предупреди, че "липсата на рентабилност може да забави този процес до момента, в който Xiaomi успее да реализира много по-големи печалби".