Администрацията на американския президент Доналд Тръмп продължава да се опитва да оказва натиск върху канцлера на Германия Ангела Меркел да изключи Huawei Technologies Co. от безжичната мрежа от пето поколение на Германия, въпреки че на срещи в Берлин миналата седмица американски служител на високо ниво не е получил гаранции, че китайският доставчик ще бъде блокиран, предава Bloomberg.
Делегация, водена от заместник-държавния секретар на САЩ Кийт Крах е провела разговори с германски служители по време на двудневно посещение в германската столица. Крах е казал, че е насърчен от новите мерки за сигурност, които се обсъждат от правителството на Меркел, но че остава неясно дали Huawei няма да има достъп до 5G в най-голямата европейска икономика.
Американският представител е определил Huawei като "гръбнака за наблюдение на държавата на китайската комунистическа партия" и е казал, че Германия е под особена заплаха от правителството в Пекин. Той е нарекъл комунистическата партия „екзистенциална заплаха“.
"Паразитът е прикрепен към наградата, а това е Германия", казва Крах пред група репортери в петък в Берлин, добавяйки, че САЩ имат "респект" към каквото и да е решение, което ще вземе Германия.
Меркел държи линия срещу т. нар. "ястреби" по сигурността в собственото си правителство, които са съгласни с оценката на риска от САЩ, докато управляващата ѝ коалиция финализира правилата за изграждането на 5G мрежата на Германия. Нов набор от разпоредби като част от разхлабения закон за IT сигурността би затегнал контрола върху доставчиците на оборудване, като предоставя на членовете на кабинета възможността да оценяват рисковете.
Меркел отказа да направи компромис по основната си позиция, че Германия не трябва да забранява целенасочено Huawei. Въпреки че преговорите продължават, мерките сами по себе си не биха могли да представляват фактическо вето на Huawei, правейки изискванията за сигурност твърде тежки, твърдят трима души, запознати с дискусиите.
Държавният секретар на САЩ Майкъл Помпейо многократно настоява европейските правителства да изключат Huawei и да извадят компонентите на китайския доставчик „извън тяхната система“.
По-отвореният подход на Германия би оставил правилата ѝ по-разхлабени от тези в Обединеното кралство, което наложи пълна забрана, и Франция, където правителството на президента Еманюел Макрон създаде правила, които правят по-рисковано операторите да използват оборудване на Huawei 5G, без да го забраняват изрично.
Huawei се превърна в гръмоотвод за геополитическото напрежение с Китай. В допълнение към натиска от САЩ Меркел е изправена пред съпротива от страна на германските разузнавателни агенции, които твърдят, че връзките на компанията с китайската комунистическа партия представляват риск за информационната сигурност.
преди 4 години гугълваш си criticism of Huawei и четеш ... има препратки към всичко което те интересува , като започнеш с патентни спорове за откраднати технологии още от 2003 година и стигнеш до злонамерен софтуер в управление на видеоконтрол и мобилни телефони ... да са две-три неща да ги ожалиш , ама ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Само повтарят "риск, риск" и никой не споменава конкретни факти. Не се ли намери един инженер, който да провери какво точно правят тези Huawei чипове и да отдели истината от измислиците? отговор Сигнализирай за неуместен коментар