IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стигат ли три камери?

С P20 Pro китайският концерн Huawei представи един от най-добрите смартфони на пазара

09:44 | 25.05.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Стигат ли три камери?

Имате ли още стандартна дигитална камера? Вероятно не? В края на краищата смартфоните в днешно време са оборудвани с много добри камери. С помощта на двойните лещи можете или да замъглите фона на снимките и да подчертаете обектите, или да увеличите мащаба без почти никаква загуба на качеството.

Софтуерните алгоритми частично компилират перфектното изображение от няколко снимки или разпознават самостоятелно обектите и правят съответните настройки. И все пак стават и в това все по-добри. Така например през март китайският производител Huawei представи през март модела си P20 Pro, оборудван с три задни камери.

Акцентът в модела е изцяло новата система от три камери. Тя включва 40 МР основен цветен сензор, 8 МР сензор с телеобектив и 20 МР монохромен сензор, подплатени с технологията на Leica за възпроизвеждане на цветовете, включваща ISP процесор за обработка на изображенията и сензор за цветната температура. 

24 мегапикселовата предна камера на устройството поддържа функцията 3D portrait lighting, което гарантира наистина добри селфита. Благодарение на изкуствения интелект камерата извършва 3D моделиране, значително подобрявайки селфи снимките. Тази технология е позната също от iPhone X.

Впрочем и това не е най-сериозното предимство. То е другаде - благодарение на своя софтуер P20 Pro може автоматично да стабилизира изображенията и също автоматично да балансира цвета дори и при лоша осветеност. Към това добавете изцяло новата за компанията функция за предсказващ 4D фокус. В този режим камерата прогнозира движението на обектите и се фокусира върху тях с изключителна ефективност, за да заснеме техните най-дребни детайли, докато са в движение. Ново за цялата гама устройства е и т.нар. функция AI-Assisted Composition, която дава интелигентни предложения за правилна композиция, изправяне на хоризонта, позициониране на групата в групов портрет и пейзажни фотографии. 

Видеозаписът е с максимум 4к резолюция, при която обаче не действа стабилизацията с изкуствен интелект.

Фактът, че дизайнът е силно ревизиран в сравнение с Huawei P10, бе показан от Евън Блас в неговия Twitter акаунт много отдавна. Вместо алуминиев корпус сега имаме смес от алуминиева рамка и стъклен гръб. Мискът не е случаен. Още при Huawei Mate 10 Pro производителят заложи на този материал. И устройствата на конкурентите, а именно Samsung Galaxy S9, Sony Xperia XZ2 и iPhone X, идват със стъклен гръб. Huawei P20 Pro е актуален в това отношение.

Изработката е на отлично ниво, усещането в ръката е приятно. В допълнение Huawei P20 Pro също така изглежда страхотно, особено в цветовия вариант "Twilight", градиент, който преминава от лилаво през синьо до маслено зелено. Но има и лек недостатък 0 тестовото устройство се покрива с пръстови отпечатъци след няколко минути ползване.

Иначе устройството е единственото от новите P серии (в допълнение има Huawei P20 и Huawei P20 Lite), което е защитено до стандарта IP67 от прах и вода.

Предната част също е модерна. Почти всички устройства Huawei и Honor, пуснати след Mate 10 Pro, използват така наречените FullView екрани, т.е. екрани с възможно най-малък ръб на дисплея. Но с новия си модел производителят прави това до крайност. Очертанията на 6.1-инчовия екран са минимални, като има само един прорез, в който е инсталирана предната камера. Благодарение на този "прорез" P20 Pro изглежда подобно на iPhone X на Apple.

Самият OLED екран е прекрасен: силните контрасти и истинското черно правят  теста много забавен с медийни приложения като YouTube, Netflix или Amazon Prime. Цялата площ на екрана обаче може рядко да се използва поради съотношението на размера 18,7: 9.  P20 Pro показва съдържанието във Full HD + (2240 x 1080 пиксела). Така че резолюцията е номинално по-ниска, отколкото на Galaxy S9, но доста адекватна за размера на екрана.

Вътре работи Kirin 970, който също се използва в Mate 10 Pro. Kirin 970 е с изчислителен блок с архитектура на невронна мрежа (NPU) и нов интерфейс EMUI 8.1, базиран на Android™ 8.1, за бърза и гладка работа със смартфона. През 2017 г. чипът влизаше в горния клас, но сега вече не може да надмине конкуренцията. Макар че през 2018 г. той е зад Galaxy S9 по производителност, в ежедневието няма да забележите, че в сравнение с устройството на Samsung липсват няколко точки в бенчмарковете. Апаратът работи плавно, приложенията стартират бързо. И последните игри може да се играят на най-високо ниво на качество. В крайна сметка бенчмарковете все пак не са нещо повече от числа, които служат за грубо класифициране. P20 Pro е достатъчно бърз във всеки случай.

Колкото до батерията - капацитетът ѝ е цели 4000 mAh, а това е доста добре, поне на хартия, за телефон с приятен външен вид и дебелина под 8 мм. Добрата новина е, че апаратът издържа поне денонощие далеч от зарядното. 

Huawei P20 Pro идва с Android 8.1 Oreo, върху който е положен фирменият интерфейс EMUI 8.1.

И така - P20 Pro наистина е един от добрите варианти да похарчите голяма сума пари за смартфон, ако, разбира се, преди всичко сте се решили на подобно нещо. Апаратът заслужава внимание заради отличната си камера, живота на батерията и като цяло богатия списък екстри.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:58 | 05.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още