IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

IBM: Недостигът на чипове може да продължи още две години

Президентът на компанията подсказа, че кризата може да не приключи толкова бързо, колкото очакват мнозина

20:37 | 14.05.21 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Президентът на американския технологичен гиган IBM заяви, че недостигът на компютърни чипове в света ще продължи още две години, пише BBC.

Пред медията Джим Уайтхърст коментира, че ще са нужни „няколко години“ преди ситуацията да се подобри.

Много фирми се сблъскаха със забавяне на производството заради липсата на полупроводници, предизвикана от пандемията. Дефицитът се засили и заради скока в търсенето на телевизори, смартфони и гейминг конзоли, докато потребителите трябваше да прекарват повече време у дома.

„Има голямо забавяне между момента, в който технологията е разработена, и кога [един завод за производство] започва да се строи и кога чиповете започват да се произвеждат“, посочва още Уайтхърст пред BBC World Business News. “Така че, честно казано, ние очакваме няколко години... преди да имаме достатъчно допълнителен капацитет, за да облекчим всички аспекти на недостига на чипове.“

IBM лицензира своята технология за микропроцесори най-големите производители на полупроводници в света като Intel, TSMC и Samsung.

Уайтхърст допълва, че фирмата ще трябва да търси алтернативни начини, за да отговори на потребителското търсене.

„Ще трябва да разгледаме повторното използване, удължаването на живота на определени видове изчислителни технологии, както и ускоряването на инвестициите в тези [заводи за производство], за да можем възможно най-бързо да се сдобием с по-голям капацитет“, коментира той.

Недостигът, който се засили, след като много заводи затвориха врати в пика на пандемията, беше подсилен от нарасналото търсене на компютри за вкъщи, на гейминг конзоли и смартфони.

Apple, най-големият купувач на чипове в света, беше принуден да отложи пускането на най-новите си модели iPhone заради този дефицит.

Уайтхърст е поредният технологичен лидер, който коментира този проблем.

Ръководителят на гиганта за мрежово оборудване Cisco Чък Робинс коментира пред BBC през април, че вярва, че недостигът ще трае поне още шест месеца.

Американският държавен глава Джо Байдън също смята този дефицит за дългосрочен проблем и използва срещата си в Белия дом с бизнес лидерите миналия месец, за да ги призове да превърнат страната в световен лидер в компютърните чипове.

Предвид търговската и технологичната война с Китай, Белият дом обяви, че това е „основен и незабавен приоритет“.

Според базираната в Съединените щати Асоциацията на индустрията за чипове около 75% от глобалния производствен капацитет в сектора е базиран в Източна Азия. Водещите играчи за тайванската TSMC и южнокорейската Samsung.

От своя страна, европейските политици също искат да има по-засилено производство на чипове на Стария континент. Същевременно Китай се радва на огромен ръст на вътрешното търсене на чипове за нови технологии, но страната разполага само с малък дял от глобалния производствен капацитет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:01 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още