Планът за възстановяване трябва да бъде представен в Брюксел най-късно през септември, призова от трибуната на Народното събрание депутатът от "Демократична България" Мартин Димитров. Той коментира, че забавянето поставя под риск изпълнението на проектите в него и очакваните реформи.
България рискува и забавянето на авансовите плащания по Плана, които обаче са заложени като приходи в актуализацията на бюджета за 2021 година.
Димитров призова своите колеги от "Има такъв народ" (ИТН) да се срещнат с вицепремиера по европейските въпроси в служебния кабинет Атанас Пеканов и да изяснят своите критики към плана.
Рамадан Аталай (ДПС) също призова за бързо внасяне на Плана за възстановяване, защото по този начин ще бъде дадена възможност за разработване и на проектите по Плана за справедлив преход, по който ще се финансират действията по Зелената сделка и затварянето на Маришкия басейн.
Единствено България и Нидерландия не са внесли своите планове за възстановяване чрез които се разпределят средствата за възстановяване на европейската икономика от пандемията от коронавируса в размер на 750 млрд. евро. Те могат да бъдат разходени в няколко основни направления, сред които подпомагане на енергийния преход, цифровизация и стимулиране на иновациите.
По тази схема България ще получи 12 млрд. лева безвъзмездни средства, но преди това трябва да внесе своя План за възстановяване и той да бъде одобрен от Европейската комисия. Процедурата предвижда документите да бъдат одобрени и на заседание на Европейския съвет.
Повечето планове на страните от общността получиха одобрението на институциите и дори първите авансови плащания вече започнаха. В началото на седмицата от Брюксел съобщиха за изплащането на 9 млрд. евро на Испания по този план.
Правителството на ГЕРБ отказа да внесе плана в препоръчителния срок до 30 април с мотив, че следващото правителство на страната може да иска да направи своите корекции в документа.