Водородът е една от алтернативите на изкопаемите горива и ако бъде произведен с помощта на възобновяеми енергийни източници - решение, водещо до намаляване на въглеродните емисии. Това е в съзвучие с целите на ЕС за опазване на климата и Европейската комисия (ЕК) изработи стратегия за използването му.
Но засега една от големите въпросителни относно този енергиен източник е как да бъде изработена икономически ефективна мрежа за доставки на водород.
Изследователи от Института "Фраунхофер Гезелшафт" дават този отговор - чрез съществуващата газова инфраструктура. Разработката включва специална мембрана, която позволява преноса на зеления водород и природния газ и успешното им разделяне при пристигането в крайната дестинация.
Разработката е част от проекта за доставка на водород в Германия - HYPOS. В страната има добре разработена мрежа за транспортиране на природен газ (с дължина от над 511 хил. километра) и 33 газохранилища. Но все още няма разработени канали за доставка на водород до всички региони.
На практика съществуващата газопреносна мрежа може спокойно да пренася и водород, и природен газ. Проблемът е с разделянето, ако то е необходимо. Изследователите правят това чрез мембрана, която има дупки с по-малко от нанометър в диаметър, които пропускат молекулата на водорода (H2), но не и на природния газ (СН4).
Резултатът е водород с голяма чистота (над 90%), който спокойно може да се използва в много производства, например в стоманената индустрия.
Възобновяемите енергийни източници на този етап трудно предлагат алтернатива за енергоемките индустрии, каквото е производството на стомана. Водородът обаче успешно може да замени въглерода във високотемпературните пещи, в които се претопява желязната руда.
Зеленият водород може да се използва и в проекти за отопление на сгради.