Британското правителство подготвя мерки в подкрепа на енергийния сектор заради скъпия природен газ, съобщава Ройтерс. Обсъждат се заеми, включително и държавно гарантирани, за компании, които приемат клиенти на свои конкуренти, затворили врати заради високите цени на газа, обясни министърът, отговарящ за въпросите на бизнеса в правителството на Борис Джонсън, Квази Квартенг.
"Компаниите, които приемат стотици хиляди клиенти на от друга компания, имат разходи и вероятно нужда от някакъв вид заеми. Това е, което обсъждаме", обясни той пред журналисти. Клиентите на фалирали доставчици трябва да могат да получат услугата на цена, подобна на предлаганата от техния търговец.
Източник на Ройтерс от голяма енергийна компания във Великобритания коментира, че ако компания със "стотици хиляди клиенти" фалира, ще бъде много трудно за конкурентите ѝ бързо да ги обслужи. Според представителя на бизнеса, пожелал анонимност, заемите няма да свършат работа в случая, защото компаниите ще трябва да ги възстановяват.
Нормално 5-8 малки търговци напускат енергийния пазар всяка година, но тази година техният брой ще бъде по-висок, коментира още Квартенг. Преди дни стана ясно, че четири доставчика вече прекратиха дейността си заради високите цени на електроенергията.
Рекордните цени на газа затвориха временно и компании от химическата индустрия, сред които и производители на торове. Сред засегнатите са основните производители на въглероден диоксид, като вторичен продукт от производството на торове, използван за газиране на напитки или да обработка на месото за по-голяма трайност.
Сега Великобритания трябва да намери бързо начин да намали дефицита на въглероден диоксид, защото компаниите нямат много на склад, посочва Ройтерс.
Последните седмици са доказателство колко уязвима остава Европа от външни фактори в енергетиката. В момента цената на газа е с 250% по-висока спрямо началото на годината, като влияние на пазарите оказват липсващите доставки втечнен газ и намалените доставки на газа от "Газпром".
Вече навсякъде в Европа се обсъжда подкрепа за потребителите заради рекордните цени на газа и скъпата електроенергия. У нас работодатели поискаха преразпределение на печалбата на АЕЦ "Козлодуй", за да бъдат дадени 70 лева за мегаватчас помощ за бизнеса.
Подобна идея има и испанското правителство, което се закани да не допусне производителите на енергия да получат свръхпечалба на гърба на потребителите.
"Не искам да хвърляме парите на данъкоплатците за компании, които, нека да признаем, са лошо управлявани", коментира обаче британският министър на бизнеса по повод исканията за подкрепа, свързани с високите цени за енергията в страната.
преди 3 години Английските, да. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години За кои точно имперци става дума, или си го дефинирал още с определението комплексари. По мое скромно разбиране имаш предвид английските имперци, не става много логично от поста. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Има една теория, че оцеляват не най силните, а най адаптивните. Четох малко историята на компанията. Старо куче, оцеляло през годините и отговорно за най големите замърсявания с петрол в историята. СССР с всчкия му петрол и газ, Лукойли, роснефти и газпроми се разпадна защото не разбраха че в природата и живота винаги ще има промени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Росатом да се държи далеч от Малобритания, че освен котката на Скрипал, мое да се натръшкат всички котки на Албиона, барабар с кучетата и всяка домашна гадъ!!! Тия комплексари и самовлюбени имперци нямат спирачки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Стига сте лъгали и сте се оправдавали с Газпром. Ръстът на доставките на руснаците спрямо миналата година е около и над 100% за всички европейски държави. По-добре обяснете как се стигна дотам, че държава с колосални енергийни компании като ВР и Мидичката да изпадне в катастрофална енергийна криза? Защо същите тия компании са принудени да РАЗПРОДАВАТ на половин цена скъпоценни концесии на сосни находища по цял свят и да наливат парите в губещи зеленашески проекти? ВР набиха милиарди в зеленашески работи - от нито един проект нямат печалба. Shell продава активи и ще раздава парите на акционерите - отказа се от съвместно разработване с Газпром Нефть на колосално ново находище на газ и слуз в Ямал - пак под натиск от пишман акционери (институционални) и Лукойл мигновено им зае мястото. Искам да ме турят на мястото на Рошавият. Още утре всички зеленаши (тия с власт, не бъбривците в социалните мрежи) ще бъдат изловени, съдени за икономическа диверсия и ще избират - въже или пожизнена каторга в мините. Веднага подписвам дългосрочни договори с Мидичката и ВР да доставят газ и петрол яко - ако трябва ще ги компенсирам с бъджетни пари за загубите от зеленашеските проcтотии. Веднага започвам строеж на нови АЕЦ, ако в Британия няма кадърни атомни хора, Росатом ще помага. Това е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар